Довідник
Слово дня
Альткоїн
Альткоїн (англ. altcoin, alternative + coin, тобто альтернативна монета) — будь-яка криптовалюта, крім біткоїна.
А
Аватар
це зображення, що візуально представляє учасників онлайн-чату, соціальної мережі, форумів, ігор тощо.
Айдентика
Візуальна система ідентифікації бренду, зовнішній образ компанії в очах клієнтів, співробітників та громади. Найзвичніший і найзрозуміліший елемент айдентики — логотип
Актив
Ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких приведе до отримання економічних вигід
Альткоїн
Альткоїн (англ. altcoin, alternative + coin, тобто альтернативна монета) — будь-яка криптовалюта, крім біткоїна.
Арбітражна торгівля
Арбітражна торгівля (англ. arbitrage trading) — це використання різниці в цінах на біржах криптовалют. Арбітражні трейдери купують криптовалюту на біржі, де ціна низька, а потім продають там, де вона вища, отримуючи прибуток. Це можна зробити вручну або за допомогою автоматичних торгових ботів.
Аудієнція
Офіційний прийом у особи високого звання чи рангу — імператора, короля тощо
Б
Баланс
Основний звітний документ, що відображає на певну дату: активи, зобов'язання і власний капітал підприємства
Бар
Цей графік (англ. bar) зображує ціни криптовалюти на момент відкриття та закриття, а також максимальну і мінімальну.
Баґ
Збій у роботі програми.
Ми тестуємо сервіс «Дія» та виправляємо баґи, щоб кожен українець міг скористатися порталом.
Безпека за дизайном
це заходи компанії або установи, які зосереджуються на безпеці й правах користувачів під час дизайну, розробки та впровадження онлайн-продуктів і послуг.
Ініціативи мають на меті сприяти підвищенню стандартів безпеки користувачів.
Безстроковий своп
Безстроковий своп (англ. swap, тобто обмін) схожий на ф’ючерсний контракт, адже дозволяє трейдерам спекулювати на коливаннях цін на криптовалюти. Припустимо, ви купили 3 безстрокові свопи BTC/USD та внесли 60 000 доларів. Отже кожен своп коштує вам 20 000 доларів. Якщо через певний час біткоїн виросте до 30 000, то на кожен своп ви отримаєте 10 000 прибутку. Прибуток = 3 свопи Х (поточна ціна BTC - ціна входу).
Безстрокові ф’ючерсні контракти
В цих контрактах (англ. perpetual futures contracts) немає терміну дії. Саме тому вони й безстрокові: утримувати позицію трейдер може скільки йому потрібно. Крім того, ціна таких контрактів приблизно дорівнює спотовій. Це забезпечує механізм фінансування. Згідно його, трейдери з довгою позицією за позитивної ставки роблять виплати трейдерам з короткою позицією і навпаки.
Блог
віртуальний журнал, створений користувачем(-ами) інтернету.
Дописи блогу називаються «постами», вони містять текст і зображення та публікуються один за одним у хронологічній послідовності.
На сьогодні багато служб новин мають свої блоги та закликають читачів стежити за ними. Блог може мати головну тему, наприклад «Поради з виховання дітей», або містити думки автора про події.
Блокування користувача
дія шляхом зміни налаштувань, завдяки якій один користувач забороняє іншому спілкуватися з ним/нею.
Повідомлення від небажаної особи приховуються для користувача.
Блокчейн
Технологія блокчейн (англ. blockchain — "ланцюг блоків") забезпечує зберігання та передачу інформації серед користувачів у вигляді ланцюга блоків даних. Кожен блок містить дані про певну кількість транзакцій, які відбулися у мережі за певний період часу.
Блокчейн-адреса
Блокчейн-адреса (англ. blockchain address) — це унікальний рядок символів, який використовується для ідентифікації певного гаманця або облікового запису в блокчейні. Він використовується як пункт призначення для надсилання та отримання цифрових транзакцій у блокчейні. Приклад Біткоїн-адреси може виглядати так: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2
Браузер
це програма, яка дозволяє користувачам переглядати сторінки в інтернеті та взаємодіяти з інформацією онлайн. До найбільш популярних браузерів належать: Google Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer та Edge.
Брендований мерч
Будь-яка продукція, на яку нанесено фірмову символіку
Бухгалтерський облік
Процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передавання інформації про діяльність підприємства
Бізнес
Підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, яка не суперечить закону й спрямована на отримання прибутку
Біла книга
Біла книга (англ. white paper) — це документ, який описує основні особливості та технічні характеристики конкретного продукту чи проєкту.
Біржа криптовалют
Біржа криптовалют (англ. crypto exchange) — це платформа або сервіс, де користувачі можуть купувати, продавати та обмінювати криптовалюту на іншу криптовалюту або на традиційні валюти, такі як долари або євро.
Біт-Торрент
це спосіб обміну інформацією, який дозволяє користувачам інтернету поширювати та завантажувати контент.
Отримати необхідні файли можна від користувачів, які їх поширюють.
Біткоїн
Біткоїн (англ. Bitcoin) — «однорангова електронна грошова система», вперше представлена в 2008 році. Під цим терміном розуміють як мережу, так і криптовалюту. Мережа Біткоїн створена з використанням технології блокчейн та є першим прикладом такої реалізації.
В
Вай-фай
це мережева технологія, яка використовує радіохвилі для забезпечення високошвидкісного інтернету та мережевих з'єднань без фізичного провідного з'єднання між відправником та одержувачем.
Вебкамера
це камера, прикріплена до комп'ютера, яка може транслювати фото та відео в режимі реального часу за допомогою інтернету.
Вебсайт або сайт
це місце в інтернеті, де ви можете знайти інформацію, оплатити рахунки, пограти в ігри, поділитися фотографіями та історіями з іншими тощо. Компанії, уряди й окремі люди можуть мати вебсайт.
Кожен вебсайт складається з вебсторінок, на яких можуть відображатися текст, зображення, відео та звук.
Вебсторінка
це документ на вебсайті, який можна побачити за допомогою веббраузера.
Вебсторінка має індивідуальну вебадресу, або URL-адресу, наприклад www.thedigital.gov.ua або www.google.com.
Вейлінг
Вейлінг (англ. whaling) — вид атаки, в якому зазвичай звертаються до високопосадових осіб або менеджерів, щоб отримати доступ до важливої інформації. Електронні листи можуть містити відомості, що надзвичайно подібні до тих, що використовуються реальними компаніями.
Вел’ю (value)
цінність
Витрати
Зменшення економічних вигід у вигляді зменшення активів або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу
Вторинний продаж
Вторинний продаж (англ. secondary sale) — продаж від одного покупця іншому вже після первинного продажу. Часто ціна NFT зростає, але, звісно, не завжди: на це впливають попит і пропозиція, популярність NFT та інші ринкові умови. Наприклад, перший твіт засновника Твітера Джека Дорсі був проданий за $3 млн, але за рік його ціна впала на 99%.
Відкритий вихідний код
Відкритий вихідний код (англ. open source software) — це децентралізована модель розробки, яка дозволяє будь-якій людині змінювати технологію та обмінюватися нею, оскільки її структура знаходиться у відкритому доступі. Будь-хто може відкрити репозиторій та прочитати, як саме в коді прописано здійснення транзакції, передача та зберігання даних. Наприклад, переглянути репозиторій Біткоїна можна на GitHub.
Вікі, вікіпедія
це інтернет-енциклопедія, тобто група сторінок з інформацією про широкий спектр тем, які різні користувачі можуть вільно додавати та редагувати. Користувачі повинні пам’ятати, що, оскільки вікі відкрита для публічного редагування, сторінки можуть бути вандалізовані та частина інформації може бути недостовірною через неякісне дослідження. Перевірена вікісторінка міститиме посилання на надійні вебсайти та інші джерела.
Віртуальні активи
Більшість юрисдикцій вважає віртуальні активи товаром, менша частина — грошима або цінними паперами. Один з поширених варіантів — поділити всі віртуальні активи на групи: а) криптовалюти, які дають можливість зберігати та передавати цінність; security tokens, подібні до фінансових інструментів; utility tokens, що надають доступ до послуг або товарів.
Вірус
це тип шкідливого програмного забезпечення, призначеного для копіювання та «зараження» комп'ютерних програм.
Віруси можуть призвести до пошкодження даних та відмови системи. Віруси часто маскуються як щось інше, щоб їх можна було перенести з одного комп'ютера на інший без відома користувачів.
Вірус-вимагач
це тип шкідливого програмного забезпечення, яке блокує чи обмежує доступ до вашого комп’ютера або файлів і вимагає сплатити викуп шахраєві в обмін на розблокування.
Г
Газ
Газ (англ. gas) — це одиниця для вимірювання обсягу обчислювальних зусиль, необхідних для виконання певних операцій в мережі Етеріум. Комісії за газ сплачуються в валюті мережі, етері (ETH). Ціни на газ вказані в Gwei, що сам по собі є одиницею ETH: кожен Gwei дорівнює 0,000000001 ETH.
Гарант
Гарант (англ. guarantor) — це довірена сторона, яка стоїть за транзакцією та гарантує, що вона буде виконана відповідно до погоджених умов. Це може забезпечити додатковий захист для обох сторін, наприклад якщо одна сторона має низьку репутацію або обмежену історію. Але найчастіше гаранти беруть узгоджений відсоток між двома сторонами з кожної угоди.
Гарячий гаманець
Гарячий гаманець (англ. hot wallets) — це сервіс чи додаток, який зберігає ваші дані доступу до блокчейну в інтернеті. Активи, пов’язані з таким гаманцем, завжди доступні користувачу онлайн. Його перевагою є швидкий доступ та гнучкість у користуванні. Але все, що підʼєднано до інтернету, має ризик злому. Тому зазвичай на гарячих гаманцях не зберігають весь обʼєм капіталу.
Господарська операція
Дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства
Грант
Кошти або інші засоби, які надають на реалізацію проєктів, досягнення цілей безоплатно й безповоротно
Графік криптовалют
Графік цін (англ. сryptocurrency chart) ілюструє зміни ціни активу на ринку. Вісь ординат (вертикальна) — ціна, а вісь абсцис (горизонтальна) — час. Ці дані складають основу трейдингу, адже на їх базі робиться аналіз та приймаються подальші кроки.
Громадський бюджет (бюджет участі)
Форма участі громадян, за якої громадяни залучаються до процесу прийняття рішень про те, як витрачаються бюджетні кошти
Грумінг
це встановлення дорослими дружніх і довірливих стосунків з неповнолітніми особами через інтернет для вступу з ними в інтимний зв’язок, шантажування та залякування.
Гуглити
Шукати інформацію за допомогою пошукового сервісу Google
Загугліть будь-яке запитання, і ви гарантовано знайдете на нього відповідь
Гіперпосилання
це будь-який текст або графік на сайті, який під час натискання на нього переносить на інший ресурс або сторінку в інтернеті. Гіперпосилання часто з'являються у вигляді тексту іншого кольору або з підкресленням.
Гіфка
Це рухлива картинка без звуку у Viber, Telegram, WhatsApp, Facebook
Надсилайте гіфки, щоб розвеселити співрозмовника
Ґ
Ґеймер
Активний гравець у комп'ютерні ігри.
Ґеймери грають на аматорському та професійному рівні в кіберспорті.
Д
Даблспендінг
Даблспендінг (англ. double-spending) — проблема подвійних витрат активів, що створює можливості для махінацій з платежами.
Дайджест
Стислий виклад подій, добірка.
А ви вже підписані на щотижневий дайджест новин Мінцифри?
Дарквеб
це колекція вебсайтів, навмисно прихована від пошукових систем.
Ці сайти вимагають спеціального програмного забезпечення, конфігурації, шифрування або авторизації для доступу до них. Дарквеб становить дуже маленьку частину дипвебу («глибокої павутини») і зазвичай використовується для незаконної онлайн-діяльності.
Дарксоушл
це обмін інформацією, який не може бути точно відстежений за допомогою вебаналітики, тобто через збір й аналіз даних вебсайту.
Може містити посилання на вебсайти в електронній пошті, текстові повідомлення, сервіси прямих повідомлень і застосунки, які пропонує Facebook, Twitter, Snapchat і WhatsApp.
Двофакторна автентифікація
Двофакторна автентифікація (англ. two-factor authentication, 2FA) — це підтвердження особи для отримання доступу до облікового запису, що забезпечує додатковий рівень захисту акаунту. Використовуючи 2FA, крім пароля треба ввести додатковий код з SMS або програми, включити розпізнавання голосу, залишити відбиток пальця тощо.
Двіж
Певна подія або розвага. Це сленгове слово, яким можна назвати як вечірку, так і спортивні змагання
Девальвація
Свідоме зниження вартості національної валюти однієї країни щодо дорогоцінного металу або валют інших країн. Зазвичай такий крок здійснюється центральним банком або іншим регулятором валютного ринку.
Дедлайн
Крайній строк виконання якої-небудь роботи або поставленого завдання
Деномінація
Процес зміни номінальної вартості грошової одиниці країни, який зазвичай виконується через заміну старих банкнот та монет новими з іншим номіналом. Деномінація може бути здійснена, наприклад, з метою боротьби з інфляцією або спрощення грошових розрахунків.
Депозит
Переказ криптовалюти або традиційної валюти на ваш обліковий запис на біржі. Це зазвичай перший крок до торгівлі криптовалютою на біржі.
Дестинація
Територія, яка приваблює туристів, куди вони здійснюють поїздку і де проводять певний час
Децентралізація
Принцип, згідно з яким інформація розподіляється між багатьма користувачами, а не зберігається в одній централізованій системі. Це дозволяє забезпечити високий рівень безпеки та незмінності інформації, адже будь-яка зміна навіть в одному блоці повинна бути підтверджена більшістю користувачів мережі.
Децентралізована біржа
Децентралізована біржа (decentralized exchange, DEX) — це платформа, що об’єднує покупців і продавців криптовалют за допомогою смартконтрактів без використання централізованої торгової системи. На відміну від централізованих бірж (CEX), децентралізовані є некастодіальними, тобто користувач сам несе відповідальність за свої приватні ключі при здійсненні транзакцій. За відсутності центрального органу, DEX використовують смартконтракти для виконання угод і запису транзакцій до блокчейну.
Децентралізовані соціальні мережі
Децентралізовані соціальні мережі (англ. decentralized social media) не зберігають дані на одному сервері та не підпорядковуються одній людині чи групі людей. Вони працюють на основі блокчейну та дозволяють користувачам контролювати їхні дані.
Дженерик
Непатентований лікарський препарат, що є відтворенням оригінального препарату, на який закінчився термін патентного захисту. Має доведену біологічну, терапевтичну, фармацевтичну еквівалентність оригінальної молекули. Може відрізнятися від оригінального препарату за складом допоміжних речовин, але обов'язково з активною речовиною, ідентичною до оригінального препарата.
Джульєтка
Спеціальне крісло, розроблене у Франції, завдяки якому люди з інвалідністю долають гірські вершини
Дипвеб
це частина інтернету, вміст якої не видимий для пошукових систем.
Дипфейк
це надзвичайно реалістичне, хоч і фальшиве, зображення або відео, на якому реальна особа робить чи говорить щось, чого він/вона насправді не робили або не говорили.
Дипфейки створюють за допомогою програмного забезпечення, яке спирається на велику кількість фотографій чи записів людини. Дипфейки використовують для створення фальшивих новин, порнографічних відео знаменитостей та шахрайства.
Дистрибуція
Система продажів, яка забезпечує просування товарів від виробника до кінцевого споживача по каналах збуту. Включає в себе не тільки сам продаж, а й організацію логістики, просування товару, мерчандайзинг, тощо
Доходи
Збільшення економічних вигід у вигляді збільшення активів або зменшення зобов’язань, яке призводить до зростання власного капіталу
Діаграма Ганта
Діаграма, яку використовують для ілюстрації плану / графіка робіт та яка є важливим інструментом планування й управління проєктами
Е
Ейчар (з англ., HR, human resources)
функція в організації, яка відповідає за управління персоналом
Екосистема громади
Це сукупність різних елементів, з яких складається громада
Експлорер
Експлорер (англ. explorer) — це вебінструмент, що дозволяє користувачам переглядати деталі про транзакції та блоки у блокчейні. Ці деталі можуть включати номер підтвердження транзакції (він називається хешем транзакції), номер блоку, суму транзакції та адреси, задіяні у транзакції.
Ескроу
В випадку ескроу (англ. escrow) нейтральна третя сторона зберігає платіж покупця на депозитному рахунку, доки продавець не передасть покупцеві узгоджені активи. Це гарантує, що кошти покупця будуть у безпеці, а продавець матиме мотивацію виконати свою частину угоди.
Етер (ефір)
Етер, або ефір, (англ. Ether, ETH) — нативна криптовалюта мережі Етеріум.
Етеріум
Етеріум (англ. Ethereum) — це децентралізована блокчейн-мережа з нативною криптовалютою Ether (ефір, ETH), яка дозволяє користувачам здійснювати транзакції, заробляти відсотки на свої активи, створювати та зберігати токени різних форматів (наприклад, NFT), а також різноманітну програмну логіку (смарт-контракти).
Є
ЄВІ
Єдиний вступний іспит, форма вступного випробування з іноземної мови для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня вищої освіти
Ж
Жертводорікання
це коли жертва злочину вважається відповідальною за шкоду, якої зазнала.
Наприклад, той, хто зазнав насильства через зображення, можливо, ділився своїми інтимними фото з іншою людиною, і це може ставитися особі за провину.
З
Заборонений контент
це контент, який містить зображення сексуального насильства над дітьми;
просування або інструктаж з педофільної діяльності;
вміст сексуального характеру; безкоштовні, деталізовані та разючі зображення реального насильства; вміст, який підтримує терористичний акт;
вміст, що надає детальну інструкцію щодо злочину чи насильства або його сприяння.
Завантаження
перенесення файлу, відео, документа або фотографії з вебсайту на комп'ютер або інший цифровий пристрій.
Закладка/обрані
простір онлайн-закладок, які допомагають знайти потрібну сторінку або вебсайт, коли це знадобиться знову. Веббраузери дозволяють вам виділяти будь-яку сторінку і використовувати ці закладки для переходу на ресурс у будь-який час.
Деякі браузери використовують термін «обране» замість терміна «закладка».
Засоби розміщення
Загальний термін, яким в українському законодавстві охоплюються будь-які об'єкти, що надають людям епізодично або регулярно місце для ночівлі (зазвичай у приміщеннях)
Застосунок
це програма для смартфона або планшета, адаптована для роботи на екрані, меншому за комп'ютерний.
Деяким мобільним застосункам для роботи необхідний постійний доступ до інтернету.
Зашквар
Ганебний вчинок, що псує репутацію.
Наприклад, ляп ведучого під час прямого ефіру.
Звіт про фінансові результати
Звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства та сукупний дохід
Згода
юридичне поняття, дія з явно визначеними правилами та наслідками за їх порушення, надається в усній чи письмовій формах.
Згода може надаватися, наприклад, на отримання електронних листів та маркетингових матеріалів.
І
Ігрова репутація
Ігрова репутація — рейтинг гравця в ігровому світі. Виконання завдань, допомога іншим геймерам та навіть поведінка в іграх впливають на цей показник.
Ім'я користувача
це ім'я, яке людина обирає в інтернеті. Коли ви реєструєтесь на сайті ігор або в чаті, вам потрібно створити унікальний ідентифікатор — ім'я користувача, щоб ідентифікувати себе в цьому онлайн-середовищі. Вибір нікнейму замість власного повного імені, наприклад maz123, допоможе захистити вашу приватність.
Імплементація
Впровадження, реалізація; виконання плану, методу або будь-якої ідеї, моделі
Індикатор
Показник ефективності проєкту, який свідчитиме, що ви досягли мети
Інсайт
Стан, у якому людині раптово приходить рішення нагального завдання або нове бачення ситуації; такий стан ще часто називають осяянням
Інтернет
це глобальна комп'ютерна мережа, яка дозволяє обмінюватися інформацією по всьому світу.
Інтернет-провайдер
це компанія, яка надає доступ в інтернет приватним і бізнес-користувачам за абонентську плату.
Інтернет-шахрайство
це один з видів шахрайства, що передбачає заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою в мережі інтернет.
Шахраї в інтернеті найчастіше вводять людей в оману та вимагають у користувачів гроші або доступ до персональних даних.
Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ)
це термін, який використовується для опису всього обладнання і програмного забезпечення, що дозволяє обробляти, зберігати і передавати дані в цифровому форматі.
Інфостілер
Інфостілер (або стілер — від англ. stealer, тобто «крадій») — програма, що краде персональні дані, щоб потім використати їх. Один з видів стілерів в криптоіндустрії називається кліпером (clipper). Програма активує код, що підмінює адресу гаманця адресата на адресу хакера.
К
Кабінетне дослідження
Збір та аналіз вторинної інформації на певну тему (інформація, яка вже була зібрана раніше)
Картування громади (ком'юніті мепінг)
Процес ідентифікації та каталогізації того, хто чим займається в певній географічній зоні / території
Кастодіальний гаманець
Кастодіальний гаманець (англ. custodial wallet) — це гаманець, доступ до якого має друга сторона, а не тільки ви. Як правило, вони реалізовані у вигляді вебсервісів чи додатків. Завдяки такому сервісу ми ініціюємо проведення транзакції, а відправкою та усіма моментами, повʼязаними із роботою блокчейну займається друга сторона — цей сервіс.
Кворум
Для прийняття пропозиції має бути досягнута мінімальна кількість учасників голосування, яка називається кворумом (англ. quorum). Наприклад: якщо кворум встановлений на рівні 50%, а проголосували 48%, то голосування не відбулося.
Кейлогер
Такі програми (англ. keylogger) або пристрої реєструють натискання клавіш та кліки і перехоплюють інформацію з монітору, вебкамери тощо.
Кейтеринг
Спосіб підприємництва, пов'язаний з наданням послуг харчування на виїзді, різних подіях
Кетфішинг
це вид шахрайства, коли людина створює вигаданий, несправжній акаунт чи сторінку в соціальних мережах або на сайтах знайомств, як правило, щоб ошукати когось іншого. Часто такі люди вигадують фальшиве минуле, роботу чи друзів, щоб повністю створити нову особистість. Вони входять в довіру, можуть навіть наполягати на романтичних стосунках і потім використовують дані іншого користувача, просять фінансової допомоги чи надіслати інтимні фото.
Кеш
це окремий простір пам'яті комп'ютера для зберігання копій нещодавно відвіданих вебсайтів.
Ключові слова
це слова, які описують основний зміст вебсторінки.
Книга ордерів
Книга ордерів (англ. order book) — список поточних ордерів на купівлю та ордерів на продаж для певного активу. Книги замовлень показують не тільки ціну, яку покупці й продавці готові платити, а також обʼєм який прагнуть купити або продати за вказаною ціною.
Комент, коментар
Висловлення думок під публікаціями в соціальних мережах
Пишіть коментарі під постами у вашій стрічці
Ком’юніті (з англ., community)
спільнота
Консенсус
Консенсус (англ. consensus) — механізм, що визначає, яким чином створюються нові блоки та як вони додаються до блокчейну. Він дозволяє учасникам мережі дотримуватися однакових правил і зберігати її цілісність.
Контент
[з англ. наповнення]
Інформація на інтернет-ресурсах. Буває фото-, відео- та аудіоконтент.
Користувач
особа, яка користується програмою на цифровому пристрої з підключенням до інтернету або без нього.
Коїн
Коїн (англ. coin, тобто монета) — це різновид криптовалюти, яка працює незалежно та служить окремою валютою, яка зазвичай використовується для оплати та передачі вартості. Така криптовалюта має власний блокчейн, як-от Bitcoin, Ethereum або Litecoin.
Краудфандинг
Краудфандинг (англ. crowdfunding) — це метод залучення невеликих сум грошей від великої кількості людей, зазвичай через інтернет. Цей підхід дозволяє фінансувати різні проєкти, починаючи від творчих ініціатив і закінчуючи криптостартапами.
Краудфандинг
Фінансування шляхом залучення великої кількості внесків від людей. Приклади платформ: Dobro.ua, Велика Ідея, Моє Місто
Крафтити
Створювати, конструювати
Кредитне плече
Кредитне плече (англ. leverage) — це співвідношення обсягу позичених коштів до власного капіталу трейдера. Воно може бути виражене у відсотках або в числовому значенні, наприклад 1:6, або ж х6.
Крейзі
«Це крейзі». Так можна описати певну «божевільну» ідею або щось таке, що здається нереальним. Сленгове слово перекочувало в українську мову з англійської
Криптовалюта
Криптовалюта (англ. cryptocurrency) — віртуальна валюта, що базується на блокчейн-технології. Головна особливість криптовалюти — її децентралізованість. Це означає, що немає єдиного центру контролю та прийняття рішень, а дані зберігає велика кількість комп’ютерів, які мають інформацію про операції з криптовалютою.
Криптогаманець
Криптогаманець (англ. crypto wallet) є інтерфейсом, через який ви взаємодієте з блокчейном. Він зберігає не валюту, а приватні та публічні ключі. Інформація про криптовалюту зберігається на блокчейні. Тобто криптовалюта з блокчейну нікуди не дівається, а лише «пересувається» між адресами.
Криптографія
Криптографія — наука про математичні методи забезпечення конфіденційності, цілісності та автентичності інформації.
Криптомайнер
Не всі такі програми небезпечні, але ті, що встановлені без вашого відома, використовують ваші обчислювальні можливості для майнингу. В результаті система перевантажена, хоча ви не використовуєте жодних «трудомістких» програм. Найчастіше такі програми завантажуються разом із вкладенням з e-mail чи браузера.
Круглий стіл
Форма публічного обговорення чи висвітлення якихось питань, коли учасники висловлюються у визначеному порядку
Кібербезпека
Кібербезпека (англ. сybersecurity) означає захист інтересів людини, громадянина, суспільства та держави від можливих загроз, які можуть виникнути під час використання кіберпростору. Це включає в себе набір порад, технологічних рішень та процесів, які допомагають забезпечити захист важливих систем та даних від несанкціонованого доступу.
Кібербулінг
це використання цифрових технологій, онлайн-контенту або онлайн-спілкування, щоб принизити, переслідувати, залякувати іншого користувача або погрожувати йому.
Кібергігієна
Кібергігієна (англ. cyber hygiene) — це не стільки дії, спрямовані на захист від кібератак, скільки знання про інформаційну безпеку та безпеку в інтернеті.
Кілоґер
це або апаратний пристрій, встановлений на клавіатурі, або шпигунське програмне забезпечення для запису кожного натискання (чи послідовності натискань) на клавіатурі. Кілоґер записує все, що користувач вводить, включно з електронною поштою, іменами користувачів, паролями, номерами кредитних карт та/або банківських рахунків, з метою крадіжки інформації.
Кінцевий користувач
це особа, яка фактично використовує програмне забезпечення або онлайн-сервіс.
Л
Лайкати
Вподобувати публікацію в соціальній мережі
Ставте публікаціям лайк, якщо вам сподобався пост
Лайфхак
Корисна порада.
Шукайте лайфхаки в пошуковому сервісі Google та YouTube.
Лайфхак
Маленька хитрість чи корисна порада, яка спрощує процес чи економить час для досягнення мети
Ламер
Недосвідчений користувач комп'ютерних технологій.
Синонім до слова «чайник».
Лендінг
Лендінг (англ. lending — позичання, кредитування) — популярний спосіб заробітку на криптовалюті. Ви надаєте свої активи як позику, а потім отримуєте їх назад разом із процентами. Зазвичай посередниками є кредитні платформи або біржі. Умови позики, такі як відсоткова ставка, графік погашення та вимоги до застави, узгоджуються між позичальником і позикодавцем.
Лол
[з англ. гучно регочу]
Як використати: пишіть «лол» у відповідь на смішне повідомлення
Лонг
Лонг (англ. long, або довга позиція) означає, що трейдер купив актив і сподівається, що ціна зросте і його можна буде продати з прибутком. Отже, зайняти довгу позицію = купити та зберігати криптовалюту з розрахунком, що її ціна зросте.
Лончпад
Лончпади (launchpads) — це платформи, які допомагають новим криптопроєктам запускати початкові монетні пропозиції (ICO) або початкові пропозиції на біржах (IEO), щоб залучити кошти від інвесторів.
Лончпул
Лончпули (англ. launchpools, тобто пули для запуску) — це ще один варіант фармінгу. В цьому випадку блокуються одні токени, а винагорода отримується в тих, що запускаються на платформі.
Лігал (з англ., legal)
юридичний відділ
Ліквідація
Ліквідація (англ. liquidation) — процес закриття позиції на ринку. Для цього актив продається, щоб погасити борг. Позиція трейдера закривається, якщо її вартість падає нижче певного рівня. Мінімальна сума, що повинна завжди залишатися на рахунку трейдера до закриття позиції, називається маржею підтримки.
Ліквідність
Ліквідність (англ. liquidity) — це показник, що визначає, наскільки легко та швидко ви можете купити, продати чи обміняти актив. Висока ліквідність означає, що є достатньо покупців і продавців на ринку, і тому можна легко здійснити операції з криптовалютою.
Лінійний графік
Це найпростіша візуалізація. Такий графік (англ. line chart) показує лише ціни закриття угод за якийсь період. Він підходить для початківців, але у порівнянні з іншими дає мало даних.
Лінія опору
Лінія опору (англ. resistance line)— максимальна ціна, до якої може вирости актив.
Лінія підтримки
Лінія підтримки (англ. support line) — уявна межа, нижче якої актив не впаде.
Лінія тренду
Лінія тренду (англ. trend line) — використовується для того, щоб визначити напрямок та обсяг тренду для конкретного активу.
Лістинг (токена)
процес додавання токена
на криптовалютну біржу для торгівлі
М
МСФЗ — міжнародні стандарти фінансової звітності
Це набір стандартів та інтерпретацій, що регламентують правила складання фінансової звітності. Вони розробляються Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (IASB) та визначають правила складання звітності компаній
Майнер
Майнер (англ. miner) — обладнання для майнінгу (видобутку) криптовалют, які працюють на алгоритмі консенсусу Proof-of-Work (PoW). Також майнерами називають людей, які видобувають криптовалюту.
Майнінг
Майнінг (англ. mining) — це процес, за допомогою якого в блокчейн-мережі генеруються нові блоки. Майнінг є основним механізмом консенсусу Proof-of-Work, який використовується в тому числі в блокчейн-мережі Біткоїн.
Майнінг-пул
Майнінг-пул (англ. mining pool) — це об'єднання майнерів, які добувають криптовалюту.
Майнінг-ферма
Майнінг-ферма (англ. mining farm) — це об'єднана в одну систему деяка кількість комп'ютерів або серверів. При цьому в різний час і для різних криптовалют використовується неоднакове обладнання.
Максимальна пропозиція
Максимальна пропозиція (англ. max supply) — загальна кількість токенів, яка взагалі може бути випущена. Це число закодоване в протоколі, і випустити більше токенів просто неможливо. Приміром, для біткоїнів це 21 млн, а етер не має максимальної пропозиції.
Маржин-кол
Маржин-кол (англ. margin call, тобто маржинальний виклик) — це запит від брокера або біржі до трейдера додати додаткові кошти на рахунок, щоб виконати вимоги щодо мінімальної маржі. Виклик виникає, коли вартість позиції трейдера падає нижче необхідного мінімального рівня, встановленого брокером або біржею.
Маржинальна торгівля
Цей інструмент дозволяє торгувати за допомогою позикових коштів. Позичати їх може як біржа, так і брокер. Чим більша сума угоди — тим більший потенціальний прибуток. Сума угоди залежить від того, скільки особистих коштів трейдер має на маржинальному балансі.
Маркетмейкінг
діяльність, спрямована на забезпечення ліквідності ринку шляхом регулярної купівлі та продажу активів
Масштабованість
Масштабованість (англ. scalability) — здатність системи / мережі / проєкту збільшувати свою продуктивність та пропускну здатність з ростом кількості користувачів, транзакцій та інших дій, що відбуваються в системі. Тобто чим більші обсяги даних, які потрібно обробляти, тим більш ефективно система повинна працювати.
Матриця стейкхолдерів
Інструмент відображення рівня впливу, підтримки та інтересу стейкхолдерів до проєкту, який полегшує побудову тактики взаємодії із зацікавленими сторонами
Мейнстрим
Те, що на часі
Мейнстримною може стати музика, одяг, субкультура
Мем
Інформація, яка швидко стає популярною в мережі. Це може бути зображення, текст чи курйозне відео.
Як використати: діліться мемами, щоб підняти настрій
Мемпул
Мемпул (аббревіатура memory та pool, тобто дослівно «басейн пам’яті») — це щось на кшталт «чистилища транзакцій», які очікують на підтвердження. Тут зберігаються транзакції, що ще не були додані у блок.
Мережа
це група комп'ютерів, які можуть взаємодіяти один з одним. Мережа може бути як маленькою (складатися з двох комп'ютерів), так і великою (складатися з мільярдів пристроїв).
Мережевий черв’як
це програма, яка може копіюватись та поширюватись самостійно, без втручання людей. Мережеві черв'яки зазвичай трапляються у файлах, які додаються до електронних листів або миттєвих повідомлень. Як правило, їх можна уникати, не відкриваючи підозрілі електронні листи з вкладеннями або посиланнями, постійно оновлюючи комп'ютерну систему та використовуючи сучасне антивірусне програмне забезпечення.
Меседж
[англ. повідомлення]
Cаме так називають повідомлення у соціальних мережах.
Меседж може бути текстовим, голосовим, у відеоформаті, як фото, ілюстрація чи навіть смайлик...
Месенджер
Програми для обміну повідомленнями в мережі.
Месенджери можна завантажити на смартфон або користуватися ними на компютері. Месенджери дуже популярні у всьому світі, адже в них можна листуватися, дзвонити, ділитися фото і відео, надсилати смішні стикери і смайлики. Найчастіше використовують такі месенджери: Viber, Telegram, WhatsApp, месенджер від Facebook
Найчастіше використовують такі месенджери: Viber, Telegram, WhatsApp, месенджер від Facebook
Метавсесвіт
Метавсесвіт (англ. metaverse) — це простір, де користувачі можуть взаємодіяти один з одним та з об’єктами у віртуальному середовищі. Метавсесвіти створюють для ігор, навчання, спілкування, роботи, як соціальні мережі. Користувачів представляють віртуальні персонажі (аватари), які будують віртуальні споруди, засновують віртуальні організації, об’єднуються в групи та взаємодіють між собою.
Метадані
Метадані (англ. metadata) в контексті NFT — дані, що містять інформацію про характеристики та властивості токена. Зазвичай вони містять назву, опис, історію транзакцій, характеристики, посилання на зображення, аудіо, відео та інші деталі. Метадані можуть бути статичні та динамічні. Перші стосуються інформації, яка встановлюється під час створення NFT і не може бути змінена пізніше. Другі — інформації, що може змінюватися з часом, наприклад ціни NFT.
Миттєвий обмін повідомленнями
це відправлення повідомлень з одного комп'ютера або пристрою на інший за допомогою невеликих спливних вікон.
Служби миттєвого обміну повідомленнями працюють, як і електронна пошта, для спілкування двох або більшої кількості людей.
Модем/роутер
це електронний пристрій, завдяки якому відбувається підключення комп’ютера до інтернету.
Модератор
це користувач, який має ширші права, порівнюючи зі звичайними користувачами, у деяких соціальних мережах, а також онлайн-чатах чи форумах для перевірки дотримання правил поведінки користувачами. Модератори часто можуть блокувати як окремі коментарі, так і користувачів, дописи яких не відповідають стандартам поведінки.
Молодіжна робота
це будь-яка діяльність, спрямована на залучення молодих людей та дітей до суспільного життя, що допомагає їм соціально інтегруватися, особистісно розвиватися й формувати активну громадянську позицію
Молодіжний центр
це установа, підприємство, заклад чи організація, які реалізують молодіжну політику регіону через ціннісно-орієнтовану молодіжну роботу та створюють можливості для соціалізації молоді, залученні її до активного суспільного життя, задовольняють потреби молоді в дозвіллі та спілкуванні
Мультипідпис
Мультипідпис (англ. multi-signature, тобто мультипідпис) — це функція безпеки в блокчейні, яка вимагає від кількох сторін підписати транзакцію, перш ніж її можна буде виконати. Це додає ще один рівень безпеки: для того, щоб витратити будь-які кошти, потрібно кілька схвалень.
Мультичейн-гаманець
Мультичейн-гаманець (англ. multichain wallet) дозволяє зберігати та користуватись активами, що працюють на різних блокчейнах у єдиному інтерфейсі. Він може існувати як мобільний застосунок, вебдодаток або розширення для браузера. Вам не потрібно встановлювати та налаштовувати гаманець під кожну окрему валюту.
Міжнародна технічна допомога (МТД)
Фінансові та інші ресурси та послуги, що відповідно до міжнародних договорів України надаються донорами на безоплатній та безповоротній основі з метою підтримки України
Міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання
це 15-значний номер, який ідентифікує бездротовий пристрій, наприклад смартфон. IMEI-номер зазвичай розміщений на наклейці всередині пристрою або виводиться на екран після введення комбінації *#06#. Щоб не дозволити користуватися пристроєм у разі його втрати або крадіжки, можна попросити постачальника послуг заблокувати ваш IMEI.
Н
Наклеп
це поширення принизливої, образливої та неправдивої інформації про будь-кого. Наклеп може бути у вигляді текстових повідомлень, фото, мемів і є правопорушенням згідно з українським законодавством.
Насильство заради розваги
це коли будь-хто знімає сцени насильства (бійки, знущання) та поширює цей контент в інтернеті.
Некастодіальний гаманець
Некастодіальний гаманець (англ. non-custodial wallet) — це гаманець, яким володієте тільки ви. Ви генеруєте адресу, володієте коштами та керуєте ними. Ніхто інший не має доступу до цього гаманця. Проте використовування некастодіальних гаманців потребує розуміння роботи блокчейну, як перевірити транзакції тощо.
Нода
Нода (англ. node) — мережевий вузол, основа кожного блокчейну. Ноди постійно «спілкуються» один з одним на основі алгоритму консенсусу. Це дозволяє створити децентралізовану мережу, в якій немає виділених серверів та центрального керуючого органу.
Нонс
Нонс (англ. nonce — абревіатура number used once) — випадкове або псевдовипадкове число, яке додається задля ускладнення процесу генерації хешу.
О
Облікова політика
Сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності
Однорангова торгівля
Однорангова торгівля (англ. peer-to-peer, P2P) означає пряме з’єднання між двома сторонами без участі центрального органу. Для цього працює програмне забезпечення для підбору покупців та продавців. У криптовалюті P2P-транзакції стосуються прямих переказів між двома фізичними або юридичними особами без посередників. P2P-торгівля зручна, бо дає більше можливостей вибирати ціну. Але й ризиків тут багато, оскільки немає посередника, який міг би забезпечити безпеку транзакцій та вирішити суперечку.
Онлайн-відчуження
це видалення з груп у соціальних мережах, чатів однокласників, які умисно ігнорують повідомлення від конкретної особи. Це також є проявом кібербулінгу.
Онлайн-форуми
це тематичні ресурси, де люди можуть ставити питання або робити свій внесок в обговорення тієї чи іншої теми, залишивши коментар. Онлайн-форуми допомагають об'єднатися людям зі схожими інтересами в окремі спільноти.
Опціон
Опціон (англ. option) — це вид контракту, який надає трейдеру право (але не обов'язок) купити або продати певну кількість криптовалюти за визначеною ціною в майбутньому.
Органи місцевого самоврядування (ОМС)
Виборні та інші органи територіальних громад, які мають повноваження вирішувати питання місцевого значення
Ордер
Ордер (англ. order) — це запит на купівлю/продаж криптовалюти. Він містить конкретні ціну, кількість та тип активу.
П
ПРРО
Програмний реєстратор розрахункових операцій. Цифровий аналог касових апаратів. Його встановлюють на комп'ютер, планшет або смартфон. Після цього касир створює і фіскалізує чеки за допомогою програми. Програмний РРО видає електронні чеки
Пасив
Сукупність усіх зобов'язань (джерел формування засобів) підприємства. Містить власний капітал — статутний та акціонерний, а також позиковий капітал (кредити, згруповані за складом і строками погашення)
Первинний продаж
Первинний продаж (англ. primary sale) — NFT вперше пропонуються для продажу, і зазвичай це здійснюється за ринковою ціною, встановленою автором.
Передання голосу через інтернет (VoIP)
це технологія, яка дозволяє передавати голос за допомогою тих самих протоколів або наборів правил, які використовує інтернет. Наприклад, Skype, WhatsApp та Facebook Messenger використовують технологію VoIP для телефонних дзвінків користувачів.
Переносний жорсткий диск
це зовнішній накопичувач, який підключається до порту (точки з'єднання) на комп'ютері часто через USB, оскільки це найпоширеніший тип порту, який використовується в сучасних комп'ютерах. Портативні жорсткі диски можуть зберігати велику кількість даних, завдяки чому користувачі можуть створювати резервну копію або зберігати важливу інформацію та зменшувати заповнене місце на внутрішньому жорсткому диску.
Плагін
це фрагмент програмного забезпечення, який додає функції до повноцінних програм, наприклад, аудіоплагін, який дозволяє веббраузеру відтворювати музику.
Планінг (з англ., planning)
планування
Подкаст
це аудіофайл або відеофайл, доступний для завантаження та/або прослуховування онлайн.
Позабіржовий ринок
Позабіржовий ринок (англ. over-the-counter market, OTC) у криптоіндустрії — це децентралізована та нерегульована платформа для торгівлі цифровими активами безпосередньо між покупцями й продавцями. Цей ринок існує за межами централізованих криптовалютних бірж та дозволяє здійснювати масштабні операції з індивідуальними умовами, які недоступні на звичайних біржах. Під час позабіржової криптовалютної торгівлі покупці та продавці самі домовляються щодо ціни та здійснюють операції безпосередньо один з одним.
Польове дослідження
Збір первинних даних через опитування, інтерв'ювання тощо (інформація, що збирається вперше для рішення чітко визначеної проблеми)
Політика конфіденційності
визначає умови організації, ресурсу чи сайту щодо обробки особистої інформації користувачів. Політику конфіденційності часто можна знайти як текстове посилання в розділі колонтитула вебсторінки.
Політика онлайн-безпеки
це створений освітнім закладом (наприклад, школою) документ, де описано норми поведінки щодо використання комп'ютерних засобів, мобільних та інших технологій.
Попсокет
Приклеєний до задньої панелі телефона диск.
З ним комфортніше тримати телефон у руках.
Порнопомста
це поширення або погроза поширення інтимних зображень особи з метою нанесення моральної шкоди та/або помсти. Найчастіше відбувається між колишніми партнерами.
Порогове значення
Крім кворуму, щоб пропозиція була прийнята, має бути досягнуто мінімальний рівень підтримки, відомий як поріг (англ. pass rate).
Пост
[допис, публікація]
Це інформація, яку користувач розміщує публічно у соціальній мережі. Пости можна шерити, коментувати, лайкати, видаляти
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
Хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події
Поширення інтимних зображень без згоди
це коли інтимні фотографії або відео поширюються в мережі інтернет без згоди особи, яка зображена на них. Кримінальний кодекс України містить два положення, які захищають комунікаційну приватність особи: статтю 163 («Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер») та статтю 182 («Порушення недоторканності приватного життя»).
Пошукова система
це інструмент, який дозволяє знаходити інформацію в інтернеті. Наразі Google є найпопулярнішою пошуковою системою; є також інші пошукові системи, як-от Bing, Yahoo та ін.
Пресреліз
Офіційний документ, надісланий представникам ЗМІ з метою надання інформації, створення офіційної заяви або оголошення, призначеного для публічного оприлюднення
Префектура
Процес переміщення товару з однієї аптеки в іншу задля задоволення потреб покупців
Приватний ключ
Приватний ключ (англ. private key) — це унікальний набір символів для генерації і підписання електронних транзакцій. Використання приватного ключа дозволяє підтвердити, що транзакція була створена саме власником цього ключа.
Програми однорангових програм
це програми, які запускаються на персональному комп'ютері чи іншому цифровому пристрої та передають файли, музику чи відео до інших користувачів в інтернеті. Мережі однорангових зв'язків з'єднують окремі комп'ютери для обміну файлами.
Програми однорангових програм
це програми, які запускаються на персональному комп'ютері чи іншому цифровому пристрої та передають файли, музику чи відео до інших користувачів в інтернеті. Мережі однорангових зв'язків з'єднують окремі комп'ютери для обміну файлами.
Програмне забезпечення
сукупність усіх програм на персональному комп'ютері. Сюди входять бібліотеки, онлайн-документи, цифрові носії інформації та ін.
Програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом
програма чи набір програм з вільним доступом до інструментарію, де користувачі можуть читати, вносити зміни (відповідно до ліцензійної угоди) та створювати нові версії програмного забезпечення.
Продукт проєкту (аутпут)
Прямий результат виконання кожної дії проєкту
Прокрутка
форма подання інформації, за якої вміст (текст, зображення) рухається вертикально або горизонтально.
Таким чином, прокрутка не змінює вмісту, але пересуває інформацію на екрані.
Пропускна здатність
обсяг даних, що може бути відправлений через інтернет-з'єднання. Вимірюється в бітах за секунду (bps) або мегабітах за секунду (mbps). Що вища пропускна здатність, то більша швидкість інтернету, а отже, ви витрачаєте менше часу на завантаження вебсторінок, файлів та буферизацію потокового відео.
Прослизання
Прослизання (англ. slippage) — це різниця між запитуваною ціною угоди та кінцевою ціною виконання.
Проєкт
Комплекс організованих обмежених у часі та бюджеті дій, заходів чи зусиль, скерованих на створення унікального продукту визначеної якості
Пряма трансляція (стримінг)
це передання аудіо чи відеофайлів через підключений до інтернету комп'ютер або мобільний пристрій у режимі реального часу (онлайн). Глядачі також можуть прослуховувати / переглядати такі файли в режимі реального часу без завантаження.
Публічний ключ
Публічний (відкритий) ключ (англ. public key) використовується у процесі отримання транзакції.
Пул ліквідності
Пул ліквідності (англ. liquidity pool) — це, по суті, сховище активів, такий собі великий фонд. Користувачі надають свої кошти, що блокуються у смартконтракті та використовуються для DeFi-операцій, як-от кредитування, торгівля тощо. Щоб потрапити в пул, треба надати не один вид криптовалюти, а рівну вартість двох. Наприклад, для торгової пари ETH/DOGE потрібно вкласти 1ETH + приблизно 18,5 DOGE.
Р
РРО
Реєстратор розрахункових операцій. Термін у законодавстві України, що визначає фіскальний касовий апарат як засіб державного контролю за обігом безготівкових та готівкових коштів, обліком товарів, реєстрацією наданих послуг і розрахунковими операціями
Ревенью (з англ., revenue)
дохід, виручка
Результат проєкту (ауткам)
Зміни, які відбудуться, коли з'являться продукти проєкту
Рейзити, фандрейзити (з англ., fundraise)
залучати фінанcування
Рекламне програмне забезпечення
це форма програмного забезпечення, що фіксує онлайн-звички користувача в інтернеті і відображає рекламу.
Рекрутер
Фахівець, який займається пошуком та добором робітників для компанії
Рекрутингова агенція
Надає послуги пошуку й добору персоналу для компаній-роботодавців
Репозиторій
Репозиторій (англ. repository) — загальнодоступний ресурс у мережі, де зберігаються та підтримуються які-небудь дані, найчастіше програмний код. Дані в репозиторії зберігаються у вигляді файлів, доступних для подальшого поширення мережею.
Ризик/прибуток
Співвідношення ризик/прибуток (англ. risk/reward ratio) допомагає визначитись, чи варто інвестувати в актив, а також коли та скільки саме. Часто ризик (тобто скільки потенційно можна втратити) ділять на можливий прибуток. Найпопулярнішим співвідношенням є 1:3. Це означає, що на кожен 1, скажімо, біткоїн ризику ви отримаєте 3 біткоїни прибутку. Також використовують 1:7, 1:10 та навіть 1:15.
Розумне пристосування
Метод проєктування, який застосовується на об'єктах, де неможливо в повній мірі застосувати принципи універсального дизайну. Здебільшого цей інструмент використовують при реставрації та реконструкції цінних пам'яток архітектури, де збереження цілісності предмета охорони регламентується законом
Розумний контракт
Смарт-контракти (або розумні контракти — від англ. smart contract) є самовиконуваними контрактами з умовами угоди, написаними безпосередньо в коді. Вони зберігаються та тиражуються в мережі блокчейн для забезпечення прозорого та захищеного від втручання способу виконання угоди.
Ролап
Ролап (англ. rollup) — це механізм, який дозволяє виконувати транзакції в окремому ланцюжку блоків, зберігаючи при цьому доступність і цілісність, гарантовані самим Етеріумом.
Роялті
Роялті (англ. royalty) в контексті NFT означають відсоток від ціни продажу, який виплачується автору кожного разу, коли токен перепродається. Наприклад, якщо NFT продається за 100 доларів із 5% роялті, творець цього токену отримуватиме 5 доларів кожного разу, коли NFT буде перепродано в майбутньому. Відсоток від ціни продажу, що сплачується як роялті, може бути встановлений автором або обговорений між покупцем і продавцем.
С
Сiнiор-менеджмент
директори різних напрямків
Сontent addressing
Сontent addressing (від англ. «адресація вмісту») — метод ідентифікації та доступу до даних за допомогою унікального ідентифікатора, який є результатом хеш-функції від самого вмісту даних.
Сайдчейн
Сайдчейн (sidechain в перекладі з англійської — «бічний ланцюг») — це окрема блокчейн-мережа, з’єднана з основним блокчейном. Це дозволяє передавати дані між основним ланцюгом і «бічним», збільшуючи пропускну здатність мережі.
Свайпати
Перегортати від однієї сторіз до іншої
Інколи їх буває багато, тому коли стане нудно, сміливо свайпайте далі
Своп
Своп (англ. swap) — це обмін одного виду криптовалюти на інший безпосередньо, без необхідності конвертувати в традиційну валюту. Свопи часто використовуються на децентралізованих біржах (DeFi), де користувачі можуть прямо обміняти одну криптовалюту на іншу.
Своп-фармінг
Своп-фармінг (англ. swap — обмін) включає обмін одного токена на інший для отримання винагороди. Тобто користувачі не надають ліквідність, а обмінюються активами. Зазвичай один з них користується високим попитом, як-от стейблкоїн.
Сейлз (з англ., sales)
відділ продажів або фахівець чи фахівчиня з продажів
Секс-шантаж
це форма шантажу, коли злочинець загрожує розкрити інтимний контент своєї жертви, якщо та не поступиться вимогам злочинців. Зазвичай ці вимоги стосуються грошей, інтимних зображень або сексуальних послуг.
Секстинг
це пересилання особистих фотографій, повідомлень інтимного змісту за допомогою сучасних засобів зв'язку: стільникових телефонів, електронної пошти, соціальних мереж.
Селфі
Автопортрет, зроблений за допомогою камери смартфона
Сервер
це комп'ютер, який надає дані або інформацію іншим комп'ютерам через локальну мережу (LAN) або широку локальну мережу (WAN).
Серфінг в інтернеті
це перехід від вебсторінки до вебсторінки подібно до перемикання каналів на телебаченні.
Скам
Скам (англ. scam) — шахрайська або оманлива схема. Це може включати обіцянки нереалістичних прибутків або миттєвого збагачення, неправдиву інформацію про компанію чи інвестиційні можливості або тиск на людину, щоб та швидше інвестувала, не досліджуючи проєкт та можливі ризики.
Скарбниця DAO
Скарбниця (treasury) DAO, яку іноді називають сховищем (англ. vault), схожа на гаманець, за винятком того, що одна особа не може просто підписати транзакцію та перемістити кошти. Щоб це зробити, потрібно провести голосування, дотримуючись певних вимог, таких як кворум та інші.
Скигля
Людина, яка завжди чимось незадоволена, на щось скаржиться, нарікає, плаче. Скигля, бо скиглить.
Скриншот
Знімок екрана комп'ютера чи смартфона
Скриншоти зберігаються в галереї смартфона, їх можна шерити
Скіл
[з англ. навичка]
Набуте вміння
Розвивайте свої цифрові скіли
Служби визначення місця розташування
служби визначення місцерозташування використовують технології GPS.
За їх допомогою користувачі можуть повідомляти про своє фізичне місцезнаходження іншим користувачам через соціальні мережі або програми на мобільному телефоні.
Деякі застосунки використовують служби визначення місцерозташування, щоб допомогти користувачам зорієнтуватися в маршруті або знайти різні локації, як-от ресторан чи найближчий банкомат.
Службове винесення
Операція з РРО/ПРРО, яка використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів
Службове внесення
Операція з РРО/ПРРО, яка використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту
Смайли, емодзі
Схематичне зображення людського обличчя, предметів, тварин і явищ
Додавайте в повідомлення, коментарі, пости
Смартфон
Категорія телефонів, які мають можливості, наближені до комп'ютера
Софтфорк
Софтфорк (англ. softfork) — це оновлення із зворотною сумісністю, тобто оновлені ноди можуть взаємодіяти зі старими. Зазвичай софтфорк відбувається при додаванні нових правил, які не суперечать старим. Тобто, якщо ви не дотримуєтесь нових правил, вас не «викине» з мережі, але частина інформації, передбачена новими правилами, вам не буде доступна.
Соціальна мережа
це інтернет-ресурси для спілкування та обміну інформацією, як-от Facebook, Instagram та Twitter.
Соціальна інженерія
Цей термін (англ. social engineering) стосується зловмисних дій, спрямованих на маніпулювання людьми, щоб підштовхнути їх до певних дій, наприклад поділитися конфіденційною або особистою інформацією, яка згодом може бути використана проти них або їхньої компанії.
Соціальне підприємництво
Підприємницька діяльність, покликана вирішити соціальні проблеми та задовольнити потреби суспільства
Спам
це небажані електронні повідомлення, часто комерційного характеру.
Спеціалізований дизайн
Метод проєктування з урахуванням потреб окремої групи людей (залежно від віку, гендеру чи стану). Вимагає залучення до проєктування широкого кола експертів для найкращого проєктного рішення
Спливні вікна (попап)
це невеликі вікна, які з’являються на передньому плані сторінки браузера. На деяких сайтах вони є елементом служби чату або підтримки.
Спотова торгівля
Це придбання та продаж різноманітних цифрових активів за власні кошти трейдера. Такі трейдери купують активи з розрахунком на зростання їхньої ціни. Поточна ринкова вартість активів називається спотовою ціною. Спотовий трейдинг (англ. spot trading) — основна форма торгівлі на біржах: він є найбільш простим та доступним для більшості користувачів.
Спуфінг (підробка повідомлень)
це тактика видавання себе за когось з метою отримання доступу до конфіденційних даних або банківських рахунків.
Може містити спуфінг IP-адреси (відправлення повідомлень на комп'ютери з використанням IP-адреси довіреного джерела), email-спуфінг (підробка заголовка листів для маскування справжнього відправника) та інші.
Стандарт безпеки індустрії платіжних карток
Стандарт безпеки індустрії платіжних карток (англ. Payment Card Industry Data Security Standard, скор. PCI DSS) — стандарт, що включає вимоги до управління безпекою, правил, процедур, мережевої архітектури, розробки програмного забезпечення та інших критично важливих заходів захисту банківських даних.
Стандарт токенів
Стандарт токенів (англ. token standard) — це набір правил та протоколів. Він визначає, як токени можуть бути створені, передані та використані в мережі. Стандарт працює як спільна мова в блокчейні: токени, створені за одним стандартом, можуть інтегруватися з усіма програмами в блокчейні, які «розмовляють» цією мовою.
Стартап
Стартапом (англ. startup) називають будь-яку нову компанію, що прагне швидкого розвитку та досягнення успіху в новому бізнес-сегменті або на вже наявному ринку. Такі компанії часто починаються з ідеї, яка має потенціал змінити або поліпшити якийсь аспект життя людей або бізнесу. Стартапи зазвичай створюються з досить обмеженим бюджетом, але з великим потенціалом для зростання та прибутковості.
Стейблкоїн
Стейблкоїн (англ. stablecoin) — це криптовалюта, вартість якої прив’язана до вартості іншої валюти, товару чи фінансового інструменту. Стейблкоїни мають на меті забезпечити альтернативу високій волатильності найпопулярніших криптовалют, включаючи біткоїн (BTC).
Стейкхолдери
Особи та організації, які беруть активну участь у проєкті, або ті, на чиї інтереси може позитивно чи негативно вплинути виконання проєкту або його успішне завершення
Стейкінг
Стейкінг (англ. staking) — це «блокування» своїх активів в смартконтракті за подальшу винагороду. Стейкінг нагадує механізм консенсусу proof-of-stake у блокчейн-мережах, де валідатори також блокують свої токени в мережі та винагороджуються за перевірку транзакцій.
Стейкінг надає можливість отримувати прибутки від своїх активів без необхідності активно торгувати ними на біржі.
Стикер
Це статична картинка у Viber, Telegram, WhatsApp, Facebook
Надсилайте стикери, щоб яскравіше виразити емоції
Сторіз
Тимчасові пости, що зникають через добу після публікації
Додавайте у сторіз Instagram та Facebook фото чи короткі відео
Стрім
Прямий ефір в Інтернеті.
Стримте в Instagram і Facebook.
Сід-фраза
Сід-фраза (англ. seed phrase) використовується при створенні криптовалютного гаманця та є своєрідним пін-кодом до нього. Вона дозволяє генерувати певну кількість приватних ключів у певній блокчейн-мережі. Зазвичай сід-фраза містить 12, 18 або 24 слова.
Т
Таймлайн
Відображення списку подій у хронологічному порядку
Тег (затегати)
це слово або група слів, що використовується для опису та категоризації зображення, статті чи відео в інтернеті. Позначення тегом дозволяє знайти необхідне пізніше за допомогою пошукової системи. Теги зазвичай застосовують на вебсайтах і в службах соціальних мереж, але також можуть використовувати для іншого онлайн-контенту.
Технічний аналіз
Такий підхід включає аналіз історичних даних про ціни і обсяги для виявлення тенденцій і прогнозування майбутніх рухів цін. У технічному аналізі графіки є ключовими інструментами для відстеження змін цін. Найпопулярніші з них — «японські свічки», лінійні графіки та бари. Аналітики використовують комбінацію цих інструментів для ухвалення рішень на основі зібраних даних.
Товарообіг
Рух товарів, пов'язаний з їх обміном на гроші й переходом від виробництва до споживання. Він є економічним показником сукупної вартості продажу товарів і послуг за певний час
Токен
Токен (англ. token) представляє певний актив або утиліту, яка побудована на основі вже існуючої інфраструктури блокчейну, такої як Етеріум. Тобто «власного» блокчейну в токена немає. Токени створюються за допомогою смарт-контрактів і використовуються для доступу до певних програм і послуг, що надаються мережею. Вони можуть представляти частку в компанії, право голосу в мережі, тощо. Приклади токенів включають Uniswap (UNI), Chainlink (LINK) і Sandbox (SAND).
Токеноміка
Термін «токеноміка» (англ. tokenomics — токен + економіка, тобто фактично — економіка токена) стосується характеристик попиту та пропозиції криптопроєкту. Він враховує випуск, атрибути, розподіл, пропозицію, попит, ринкову капіталізацію та інші критерії токена.
Торгова пара
Торгові пари (англ. trading pairs) — різні комбінації цифрових активів, якими можна торгувати на криптобіржі. Наприклад, на CEX у вас може бути можливість обміняти біткоїн (BTC) на етер (ETH), Litecoin (LTC) на Bitcoin Cash (BCH).
Торгова програма
Торгові програми, такі як торгові боти, можуть автоматично здійснювати угоди на криптобіржі з урахуванням певних критеріїв. Їх можна використовувати для різних цілей, наприклад для арбітражу.
Торговий обсяг
Торговий обсяг (англ. trading volume) — кількість активів, проданих за конкретний проміжок часу.
Транзакція
Операція, що здійснюється над даними в блокчейні. Вона може бути використана для передачі криптовалюти з одного облікового запису на інший, запису даних в блокчейн чи виконання певного сценарію на основі смартконтракту. Кожна транзакція містить інформацію про те, яка кількість внутрішньої цінності блокчейн-мережі (BTC, ETH, LTC, DOT тощо) передається, від кого і кому. Також є метадані, такі як час операції та підписи сторін, що підтверджують її автентичність.
Тред
це серія повідомлень у дискусії з однієї теми. Складається з оригінального повідомлення та подальших відповідей / коментарів на нього. У треді люди можуть відповідати як на оригінальне повідомлення, так й одне одному. Треди досить поширені у Twitter.
Тренд
Тенденція.
Тренд 2023 — навчатися цифрової грамотності
Трилема блокчейну
Компроміс між безпекою, швидкістю та вартістю відомий як трилема блокчейну (англ. blockchain trilemma). У мережі може бути дві з трьох властивостей — безпека, децентралізація чи масштабованість — але не всі три одразу.
Тролити
Глузувати, підколювати, провокувати конфлікт у мережі.
Тролінг
це тип спілкування між користувачами, навмисне написання свідомо провокаційного коментаря або посту в очікуванні реакції інших користувачів на це.
Публікація чи коментар можуть бути націленими на людину через її расу, релігію, етнічну належність, стать, сексуальну орієнтацію або бути дискримінаційними через інші причини.
Троянські програми (трояни/троянці)
це тип програми, який часто має вигляд справжнього під час завантаження, але насправді використовується кіберзлочинцями, щоб отримати доступ до вашого пристрою. Вони можуть шпигувати за пристроєм або впливати на його продуктивність, а також красти або пошкоджувати приватні дані.
Тікер
Тікер (англ. ticker)— коротка назва валюти. Наприклад, тікер біткоїна — BTC.
У
Універсальний дизайн
Філософія проєктування простору, предметів чи послуг з огляду на зручність їх використання для якнайширшого кола користувачів та користувачок, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для якнайширшого кола людей
Управлінський облік
Система збору, обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством
Ф
Файли кукі
це невеликий файл, який створюється вебсайтом під час відвідування та надсилається на комп'ютер користувача.
Кукі дозволяють вебсайтам відстежувати ваші відвідування та активність, що може приносити користь. Наприклад, якщо ви робите покупки онлайн, файл кукі може зберігати товари у вашому кошику.
Фактчекінг
це перевірка сумнівних фактів та новин, яка має на меті виявити невідповідності між цими фактами та дійсністю.
Фармопіка
Комплексна програма взаємодії фармацевтичного фахівця, пацієнта і лікаря протягом всього періоду фармакотерапії конкретного хворого – від моменту відпуску лікарського засобу до закінчення його дії
Фармінг
Фармінг (англ. yield farming, або ж надання ліквідності) — надання ліквідності децентралізованим пулам кредитування або торговим протоколам. Користувачі отримують прибуток, вносячи свої активи в пул ліквідності та отримуючи частку торгових комісій, створених пулом.
Фейк-новина
це неправдива інформація, створена в такий спосіб, що має вигляд достовірного новинного репортажу.
Фейс
Сленгове слово, яке дослівно з англійської означає «обличчя»
Флеш-лоан
Флеш-лоан (англ. flash loan, миттєва позика) — це миттєва позика. Децентралізовані платформи надають таку можливість трейдерам, які не мають коштів, без застави та перевірки кредитоспроможності. Позика надається лише на дуже короткий період часу і має бути повністю погашена до закінчення цього періоду. Флеш-лоан виконується автоматично за допомогою смартконтракту, без втручання або схвалення людини.
Флешмоб
Запланована масштабна акція.
Бувають онлайн- та офлайн-флешмоби.
Фокус-група
Якісний метод дослідження, групове інтерв'ю, організоване у вигляді розмови кількох респондентів
Форвардний своп
Форвардний своп (англ. forward swap, або відстрочений своп) — це угода між двома сторонами щодо обміну одного активу на інший за визначеною завчасно ціною та датою в майбутньому. Форвардні свопи не торгуються на біржах і зазвичай використовуються для хеджування — зниження ризиків завдяки зайняттю протилежної позиції на ринку.
Форк
Форк (англ. fork — виделка) — поділ ланцюжка блоків на два нові, незалежні більше один від одного ланцюжки. Також форком називають і сам актив, створений у такий спосіб.
Фундаментальний аналіз
Фундаментальний аналіз — це стратегія оцінки, що використовується для визначення справедливої вартості активу на ринку. Зазвичай для цього вивчають методи ведення бізнесу, технічні документи, дорожні карти, конкуренцію, маркетинг, мережеву активність та інші показники.
Фіатна валюта
Фіат (англ. fiat currency) — це тип грошей або валюти, які не забезпечені фізичним товаром, таким як золото чи срібло. Натомість вони випускаються урядом й використовується як законний платіжний засіб для товарів та послуг.
Філантроп
Благодійник або доброчинець
Фільтр
це спосіб управління доступом до онлайн-контенту.
Наприклад, фільтр може обмежити доступ до інтернету в певний час доби або обмежити вид контенту, який користувачі можуть переглядати. Наприклад, функція Батьківського контролю дозволяє застосувати фільтрування забороненого контенту.
Фішинг
Фішинг (англ. phishing) — кібератака, яка зазвичай використовується для викрадення особистої інформації, як-от паролі чи сід-фрази.
Фішинг
це один з видів інтернет-шахрайства, метою якого є отримання даних користувачів: персональних даних, банківської інформації тощо. Фішингові дії часто змушують користувачів самостійно розкривати свої конфіденційні дані, наприклад, надсилають електронні листи з пропозиціями підтвердити реєстрацію облікового запису, що містять посилання на вебсайт в інтернеті, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайн відомих ресурсів.
Фішинг 1
Фішинг (англ. phishing) — це метод атаки, за яким шахраї надсилають спам-повідомлення, що схоже на повідомлення від джерела, якому ви довіряєте, як-от техпідтримка. Лист містить посилання на підроблений сайт, завдяки якому зловмисники збирають дані користувачів. Це може бути запрошення перевірити свій акаунт, в який нібито хтось заходив, взяти участь в опитуванні за винагороду, просто отримати приз у розіграші тощо.
Ф’ючерсна торгівля
Ф’ючерсна торгівля (англ. futures trading) — договір на купівлю/продаж активу у майбутньому за заздалегідь обумовленою ціною. Тобто коливання ринку не впливатимуть на вартість криптовалюти у контракті. А от на прибутки чи збитки трейдера — ще й як. Торгувати ф'ючерсами також можна із залученням кредитного плеча.
Х
Х-звіт
Звіт, що показує кількість продажів і суми готівкового та безготівкового виторгу з моменту відкриття касової зміни на фіскальному реєстраторі. Його також називають звітом без погашення, а друкувати його можна необмежену кількість разів, щоб звірити суму грошей у касі
Хайп
Робити щось на публіку, провокуючи скандал
Хакер
це особа, яка «зламує» комп'ютерні системи, тобто намагається отримати доступ, щоб порушити їх роботу, вкрасти інформацію чи вчинити незаконні дії.
Хакнути
«Зламати» комп'ютер чи смартфон з метою отримати приватну інформацію
Хардфорк
Хардфорк (англ. hardfork) — це оновлення програмного забезпечення, несумісне з попередніми версіями. Зазвичай це відбувається, коли ноди додають зміни, що суперечать існуючим правилам старих нод. Нові ноди можуть взаємодіяти лише з нодами, які використовують нову версію. У результаті блокчейн поділяється на дві окремі мережі: одну зі старими правилами та іншу — з новими.
Хейтер
[з англ. ненависник]
Хейтери безпідставно критикують інших та лишають гнівні коментарі під постами.
Хеш
Хеш (англ. hash) простими словами — це унікальний ідентифікатор блоку.
Хеш-функція
Хеш-функція (англ. hash function) — це математична функція, яка приймає вхідні дані будь-якого розміру і повертає хеш-значення фіксованого розміру (64 символа, наприклад).
Хештег
це слово або фраза, що починається із символу #. За допомогою хештегу легко ідентифікувати повідомлення на певну тему в соціальних мережах, зокрема в Instagram чи Twitter. Хештеги дозволяють людям легко знаходити і відстежувати цікаві для них теми.
Хмарні обчислення
це технологія, завдяки якій доступ до даних та програм здійснюється онлайн без фізичного завантаження в пам’ять комп’ютера. Хмарна технологія зберігає дані та програми на своєму сервері, звідки вони надходять до користувача.
Холодний гаманець
Холодний гаманець (англ. cold wallet), апаратний — це той, що не під’єднується до інтернету. Приватні та публічні ключі зберігаються на апаратному пристрої, який треба під'єднати до комп’ютера, щоб отримати доступ до активів. Такі гаманці більш безпечні, але менш зручні у використанні.
Хронічний
Затяжний, довготривалий
Ц
Централізована біржа
Централізована біржа (англ. сentralized exchange, CEX) — це платформа з «центральним органом управління», який регулює роботу біржі. CEX виступає посередником між користувачами, які бажають купити або продати криптовалюту, тобто вони не можуть безпосередньо обмінюватись активами. Більшість бірж мають підтримку фіатних валют — це дозволяє користувачам поповнити свій рахунок традиційними коштами за допомогою банківських переказів або іншими способами.
Циркулююча пропозиція
Циркулююча пропозиція (англ. circulating supply) вказує, скільки токенів зараз є в обігу. Це число росте, коли випускаються нові активи, або ж зменшується, коли токени спалюють.
Цільова аудиторія (ЦА)
Категорії населення, на які направлений проєкт та з якими передбачається активна взаємодія в межах проєкту
Ч
Чат
це сервіс, де люди спілкуються між собою швидкими повідомленнями в режимі реального часу.
Чат може бути розміщений як на сайті, так і в окремому застосунку. До чату можуть приєднатися лише зареєстровані користувачі. Повідомлення, які користувачі публікують, можуть переглядати всі учасники чату.
Челендж
[з англ. виклик, завдання]
Можна кидати челендж самому собі або іншим (Ice Bucket Challenge).
Ш
Шерити
Надсилати іншим користувачам певну інформацію в мережі: дописи, сторіз, відео, фото
Шерте публічно на свою сторінку або приватно — в особисті повідомлення
Широкосмугове з'єднання
це доступ до інтернету з високою швидкістю передання даних за кількома каналами одночасно. Надається провайдерами через мережі оптоволокна, технології ADSL\DSL або бездротову інфраструктуру.
Шкідлива програма
це програмне забезпечення, яке шляхом обману пропонує вам встановити застосунок, що дозволяє шахраям отримати доступ до персональних даних.
Шкідливі програми також можуть відстежувати ваші дії, збирати про них інформацію та передавати третім особам.
Шорт
Шорт (англ. short — коротка позиція) означає, що трейдер продає актив, яким він не володіє, з наміром викупити його пізніше за нижчою ціною, щоб отримати прибуток. Тобто зайняти коротку позицію = позичити криптовалюту в очікуванні, що її ціна знизиться. Якщо ваші очікування справдяться, ви можете викупити криптовалюту за нижчою ціною, повернути її кредитору та залишити різницю як прибуток.
Ю
Юзер
Користувач комп'ютерних технологій.
Навчайтеся цифрової грамотності та ставайте досвідченими юзерами.
Ютиліті токена (з англ., utility)
функціональне призначення токена, яке визначає його корисність або використання
в екосистемі
Я
Японські свічки
Це найбільш інформативний тип графіків: він показує, як розвивалась ціна активу за певний період. Тіло свічки (англ. japanese candlestick) — ціни відкриття і закриття, тіні — мінімальна та максимальна ціна.
A
ADSL
(асиметрична цифрова абонентська лінія)
спосіб доступу до інтернету, який дозволяє обмінюватися більшою кількістю даних, порівнюючи зі стандартом DSL (цифрова абонентська лінія).
Перевага технології полягає в різних швидкостях приймання та передання даних.
Для користувача це зручно тому, що зазвичай обсяг інформації, яка отримується з інтернету, набагато більший ніж та, що надсилається до нього.
AML
AML (англ. anti-money laundering) — комплекс заходів спрямований на протидію відмиванню грошей, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та створенню зброї масового знищення. КУС-верифікація — частина комплексу AML.
AMM
АММ на DEX — заміна книги ордерів. Фактично це торгівля не між двома криптогаманцями, а між гаманцем та пулом ліквідності. Роботу останнього визначає алгоритм.
API
API (англ. Application programming interface, тобто інтерфейс прикладного програмування) дозволяє стороннім розробникам отримувати доступ до функціональних можливостей криптобіржі, таких як торгівля та керування рахунком за допомогою набору команд програмування. Це дозволяє створювати користувацькі торгові боти, інтегрувати їх з іншими фінансовими платформами і використовувати інші розширені варіанти використання.
AR
AR (англ. augmented reality — доповнена реальність) — технологія, що дозволяє додавати віртуальні об'єкти до реального світу за допомогою камери мобільного пристрою або спеціальних пристроїв, таких як AR-окуляри. Пам’ятаєте популярну колись гру Pokémon GO? Це AR.
Asset-referenced tokens
Asset-referenced tokens не є токенами електронних грошей, а пов’язані з активами, правами або їх комбінаціями, включаючи одну або більше офіційних валют.
B
Bluetooth
це бездротова мережева технологія, що дозволяє передавати дані між пристроями, які розміщені поруч, але фізично не з'єднані: наприклад, між смартфоном і ноутбуком або між смартфоном і бездротовими навушниками.
C
CBDC
CBDC (англ. Central Bank Digital Currency) — цифрова валюта центрального банку. По суті, це ще одна форма грошей.
CDD
CDD (англ. Customer Due Diligence, тобто комплексна перевірка) — оцінка ризику профілю клієнта. Вона показує, чи був користувач причетний до фінансових махінацій.
CID
Особливий стиль адресації вмісту, який використовується у Filecoin / IPFS, — це ідентифікатори вмісту, або CID (англ. content identifiers).
Crypto assets, other than asset-referenced tokens
Crypto-assets, other than asset-referenced tokens — токени, що не відносяться ні до першої, ні до другої групи.
D
DAO
DAO (англ. Decentralized Autonomous Organization) — децентралізована організація, яка керується смартконтрактами в блокчейні, з автоматизованими та децентралізованими процесами управління та прийняття рішень.
DNS
DNS (англ. Domain Name System — система доменних імен) — ієрархічна розподілена система перетворення імені хоста (комп'ютера або іншого мережевого пристрою) в IP-адресу, тобто числовий номер для адресації комп'ютерів чи пристроїв у мережах, наприклад: 192.168.0.1.
DYOR
DYOR — абревіатура від Do Your Own Research (“Проведіть власне дослідження”). Фраза часто використовується в контексті інвестування в криптовалюту, де навколо певних проєктів і монет нерідко виникає багато галасу та спекуляцій. DYOR включає дослідження базової технології та її потенційних застосувань, вивчення прогресу розвитку та дорожніх карт, перегляд команди та радників, а також врахування таких факторів, як ринкові тенденції та конкуренція.
Data science
Data science (англ. наука про дані) використовує наукові методи, процеси, алгоритми та системи для отримання знань і розуміння з різних видів даних у різних формах, що є часто неструктурованими. Наука про дані об'єднує статистику, обробку даних та машинне навчання, а також включає методи та техніки, пов'язані з обробкою великого обсягу даних. Завдяки цим даним спеціалісти знаходять закономірності, будують прогнозні моделі, інтерпретують результати для вирішення конкретних проблем або запитань.
DeFi
DeFi (англ. decentralized finance, тобто децентралізовані фінанси) — відкрита глобальна фінансова система, створена як альтернатива непрозорій, жорстко контрольованій системі традиційних фінансів. Продукти DeFi — це фінансові послуги для всіх, хто має доступ до інтернету. Серед них децентралізоване кредитування, запозичення та страхування.
dApp
dApp, або децентралізований додаток, — це додаток, який працює у децентралізованій мережі. Він розроблений таким чином, щоб бути стійкими до цензури, шахрайства та інших форм втручання, оскільки не контролюється жодною окремою організацією. Замість цього dApp покладається на колективну силу мережі для функціонування.
E
E-money tokens
E-money tokens — токени електронних грошей, вартість яких пов’язується з вартістю однієї офіційної валюти.
ERC-1155
Цей стандарт дозволяє створювати токени, які можуть представляти кілька типів активів в одному контракті, а також токени з різними характеристиками. Контракт ERC-1155 може містити різні типи класів токенів, наприклад взаємозамінний і незамінний (унікальний) токен. До того ж цей стандарт дозволяє передачу декількох активів одночасно.
ERC-20
Цей стандарт використовує більшість токенів в мережі Етеріум. Він визначає такі функції та події, як загальну кількість токенів в обігу, передачу токенів, перевірку балансу, схвалення транзакції.
ERC-721
Це стандарт для створення невзаємозамінних токенів (NFT) у блокчейні Етеріум. NFT — це унікальні цифрові активи, які не можна відтворити або замінити, на відміну від взаємозамінних токенів, таких як ERC-20.
EVM
EVM (англ. Ethereum Virtual Machine, тобто віртуальна машина Ethereum) — це середовище виконання для смарт-контрактів в Етеріумі. Це дає змогу виконувати довільні обчислення в мережі, дозволяючи розробникам створювати децентралізовані додатки на базі блокчейну. EVM відповідає за керування станом усіх смарт-контрактів у мережі, а також за дотримання правил і норм Етеріуму.
F
FATF
The Financial Action Task Force (FATF, Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму) — міжнародний регулятор, що створює рекомендації для протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.
FTP
FTP (англ. File Transfer Protocol, тобто протокол передавання файлів) — це мережевий протокол, призначений для пересилання файлів між клієнтом та сервером в комп'ютерній мережі.
Filecoin
Filecoin — протокол та розподілена мережа зберігання даних на основі блокчейну — дозволяє зберігати, обмінювати та продавати файли, збережені на багатьох вузлах, та забезпечувати доступ до них. Користувачі Filecoin платять майнерам за зберігання даних криптовалютою Filecoin (FIL).
G
GDPR
Загальний регламент про захист даних (англ. General Data Protection Regulation, GDPR) — документ Європейського Союзу, що регламентує захист персональних даних осіб у межах ЄС та Європейської економічної зони та передбачає, що особа може вимагати видалення інформації про себе з інтернету.
GPS
(глобальна система позиціонування)
це система навігації по всьому світу, що використовує супутники для точного визначення місцерозташування.
GPS необхідний для роботи сервісів, заснованих на визначенні місцерозташування.
GameFi
GameFi (англ. game + finance) — своєрідна інтеграція ігор та фінансів, що дозволяє користувачам монетизувати ігровий досвід. Такі проєкти створені на блокчейні та зазвичай включають елементи метавсесвітів, NFT та DeFi — все, щоб зробити досвід гравців більш захопливим.
H
HTTP
HTTP (англ. HyperText Transfer Protocol) — це протокол передачі даних, який використовується в інтернеті для передачі вебсторінок з сервера на комп'ютер користувача. Він відповідає за забезпечення комунікації між браузерами та серверами. HTTPS — це безпечна версія HTTP, яка використовує шифрування для захисту даних від перехоплення.
HTTPS
HTTPS (англ. HyperText Transfer Protocol Secure) — це протокол передачі гіпертексту, що використовує криптографічне шифрування для забезпечення безпеки даних, що передаються між браузером і вебсайтом.
Hard cap
Це максимально необхідна сума для реалізації ідеї.
I
ICO
ICO (англ. Initial coin offering) — форма залучення інвестицій, в якій можуть брати участь будь-які блокчейн-проєкти. Як коїни чи токени, так і певні додатки, технології, спільноти тощо. Це продаж токенів (монет) інвесторам в обмін на криптовалюти, зазвичай етер або біткоїн.
IDO
IDO (англ. Initial DEX offering) — форма залучення інвестицій, де майданчиком є децентралізована біржа.
IEO
IEO (англ. Initial exchange offering) — форма залучення інвестицій, де майданчиком є централізована біржа.
IPFS
IPFS (англ. InterPlanetary File System) — протокол та розподілена система зберігання даних, яка дозволяє зберігати та давати доступ до файлів у децентралізованому середовищі. IPFS забезпечує резервне копіювання даних та можливість їхнього швидкого розповсюдження по всій мережі за допомогою технології P2P (peer-to-peer). Крім того, цей протокол дає можливість отримувати доступ до даних навіть у випадку, коли оригінальне джерело недоступне, адже файли зберігаються на кількох вузлах мережі.
IPLD
IPLD (англ. InterPlanetary Linked Data) — протокол, який об’єднує дані, розміщені на різних комп’ютерах та розподілені по всій мережі, у єдину базу даних. В основі протоколу — дві концепції: мережевої адресації та контент-адресації. Перша дозволяє ідентифікувати конкретний вузол у мережі, тоді як друга — конкретні дані за допомогою їхнього змісту, а не адреси.
J
JS-сніфери
Це шкідливі скрипти, що зазвичай встановлюються на сторінках із формами онлайн-оплати. Проблема в тому, що захиститись від них майже неможливо, оскільки код вставляється на вебсайті.
K
KYC
Процедура «Знай свого клієнта» (англ. Know your customer, KYC) — стандарт, призначений для захисту фінансових установ від шахрайства, корупції, відмивання грошей й фінансування тероризму. Це практика, що використовується компаніями для перевірки особистості своїх клієнтів відповідно до вимог законодавства та чинних законів та правил.
L
L1
L1 (англ. layer 1, тобто рівень 1) — базовий рівень блокчейну, який зазвичай включає основний протокол, механізм консенсусу та сховище даних. L1 відповідає за підтримку цілісності та безпеки блокчейну. Це основа, на якій будуються всі інші верстви. Приклад: Bitcoin, Ethereum, Solana, Near, Polkadot, Cardano та інші.
L2
L2 (англ. layer 2, рівень 2) використовує безпеку рівня 1 як базу, на якій будується інша мережа. L2 ніби «витягують» обчислювальну потужність з L1, щоб збільшити швидкість і знизити вартість транзакцій. L2 виконує транзакцію за межами L1, а потім дані розміщуються на L1, де досягається консенсус. Приклад: Arbitrum, Polygon, Skale та інші.
Limit order
Ордер на купівлю або продаж цифрового активу за певною ціною або вищою.
M
MVP
MVP (англ. Minimal Viable Product — мінімально життєздатний продукт) — це мінімально функціональний продукт, що демонструє здійсненність проєкту та залучає інвестиції.
Market order
Ордер на купівлю або продаж цифрового активу за поточною ринковою ціною.
Mesh-мережа
Mesh-мережа (англ. mesh network) — багатокрокова мережа, пристрої якої мають функції маршрутизатора і можуть використовувати різні шляхи для передачі інформації.
MiCA
MiCA — скорочення від Market in Crypto-Assets, тобто регуляторна рамка Європейського Союзу, що визначає правила для криптовалют.
Move-to-Earn
Move-to-Earn (з англ. «Рухайся, щоб заробити») — одна модель GameFi. Такі ігри винагороджують користувачів за фізичну активність. Наприклад, STEPN нараховує користувачам токени за прогулянки та пробіжки у NFT-кросівках.
N
NFT
NFT (англ. non-fungible token — «невзаємозамінний токен», також «незамінний токен») — унікальний цифровий актив, який представляє право власності або доказ автентичності певного елемента чи вмісту, такого як мистецтво, музика, відео, текст, персонаж гри тощо.
NFT-маркетплейси
NFT-маркетплейси (англ. NFT marketplaces) — це онлайн-платформи, на яких купують та продають невзаємозамінні токени. Як і біржі, ці торгові майданчики можуть бути централізованими та децентралізованими. Вони бувають як універсальними, так і нішевими, де торгують лише витворами мистецтва, ігровими предметами чи колекційними картками.
P
P2P
P2P (англ. peer-to-peer — “рівний до рівного”) — варіант архітектури системи, в основі якої стоїть мережа рівноправних вузлів. Такі мережі засновані на принципі рівноправності учасників: їх елементи можуть зв'язуватися між собою. В традиційній архітектурі лише окрема категорія учасників, яка називається серверами, може надавати певні сервіси іншим.
PFP
Власники PFP (англ. picture for proof, тобто «картинка як доказ») або аватарів у формі NFT використовують їх у власних профілях соціальних мереж.
PNL
PNL (англ. P&L, profit and loss — різниця між прибутком та витратами) розраховується як різниця між ціною, за якою куплено актив, та ціною продажу. Якщо ціна продажу вища, ніж ціна покупки, тоді PNL буде позитивним (прибуток), якщо ціна продажу нижча за ціну покупки, — від’ємним (збиток).
Pay-to-Play
Pay-to-Play (P2P, «Плати, щоб грати») — модель, яка вимагає від користувачів платити, щоб отримати доступ до контенту або функцій гри, сервісу або продукту.
Play-to-Earn
В іграх, побудованих на моделі Play-to-Earn (P2E, «Грай, щоб заробити»), гравці можуть заробити ігрову валюту чи іншу винагороду за виконання завдань, проходження квестів, досягнення певних етапів гри тощо. Ці винагороди можна використати, щоб отримати доступ до нових функцій гри, перейти на інший рівень чи підвищити свій рейтинг. А можна перевести токени в фіат і витрати на свої потреби.
PoRep
Proof-of-Replication (PoRep), новий вид Proof-of-Storage, може використовуватися для доведення того, що певні дані D були відтворені у їх власному унікальному фізичному сховищі. Забезпечення унікальних фізичних копій дозволяє верифікатору перевірити, що кілька копій D не дублюються в одному і тому ж місці зберігання.
PoSt
Proof of Spacetime (PoST) — це тип алгоритму консенсусу, який використовується в технології розподіленого реєстру на основі концепції відмітки часу блоків даних. Концепція PoST полягає в тому, що нові блоки даних приймаються лише за умови, що вони мають відмітку поточного «часу».
Proof-of-Stake
Proof-of-Stake (PoS, або підтвердження ставки) — консенсус, в якому учасники отримують право на генерацію нових блоків на основі кількості криптовалюти в стейкінгу, тобто тих коштів, що зберігаються для підтримки безпеки та активності мережі.
Proof-of-Work
Proof-of-Work (PoW, або підтвердження роботи) — консенсус, в якому вузли мережі обчислюють складну математичну задачу для генерації нових блоків. За таким консенсусом працює Біткоїн.
S
SBT
SBT (англ. soulbound token — «токени, прив’язані до душі») — токени, що мають на меті підтвердження репутації у децентралізованому середовищі. Це щось типу резюме на базі блокчейну, яке підтверджується іншими учасниками мережі. За задумом, такі токени мають належати певній особі та не можуть бути продані чи передані.
SSL-шифрування
SSL-шифрування (англ. Secure Sockets Layer) — це технологія шифрування, яка забезпечує захищене з'єднання між браузером користувача та вебсервером. Це означає, що всі дані, які передаються між браузером та сервером, захищені та не можуть бути прочитані третіми особами. Коли вебсайт використовує SSL, його URL починається з "https" замість "http".
STO
STO (англ. Security token offering) — компанія чи продукт випускає для продажу так звані секʼюріті-токени. Володіння таким токеном дає право на володіння часткою компанії чи продукту. За своєю ідеєю це дуже схоже на суть цінних паперів, тому цей вид токенів часто підпадає під регуляторну політику.
Smart Lock
Smart Lock — це функція безпеки в операційних системах смартфонів, яка дозволяє автоматично знімати блокування екрана у певних обставинах. Наприклад, ви можете встановити певні пристрої (ваші Bluetooth-гарнітури або розумний годинник) як «надійні», і ваш телефон буде автоматично розблоковуватися, коли він знаходиться поряд з цими пристроями.
Soft cap
Це мінімальна сума інвестицій, яку треба зібрати, щоб реалізувати мінімальну версію задуму.
Stop order
Угода про продаж цифрового активу, коли ціна досягає певного рівня, що використовується для обмеження збитків.
Stop-limit order
Stop-limit order має стоп-ціну. При досягненні встановленої стоп-ціни для торгової пари ордер активується і виконується як звичайний лімітний ордер.
Stop-market order
Stop-market order — це ордер, який не видно ринку. Він активує ринковий ордер після досягнення стоп-ціни.
T
TLV
TVL (Total Value Locked) вимірює суму криптовалюти, заблокованої в смартконтракті певного проєкту. Це може бути криптовалюта, заблокована на платформі для забезпечення кредитів, ліквідності в обмінниках на блокчейні або вклади в інші DeFi-проєкти.
Travel Rule
Так зване правило подорожей вимагає отримувати необхідну і точну інформацію про відправника, а також бенефіціара і ділитися нею з контрагентами під час або до здійснення транзакції. Це правило стосується не лише криптовалют, але й фіату. Воно дозволяє більш ефективно відстежувати грошові потоки та запобігати використанню фінансових інструментів для злочинних цілей.
U
URL
(uniform resource locator)
це єдиний локатор ресурсів, що є цифровою адресою файлу чи вебсторінки.
USB
(Universal Serial Bus)
це технологія, яка дозволяє підключити зовнішній електронний пристрій до комп'ютера.
USB використовують здебільшого на персональних комп’ютерах, але також вони трапляються на таких пристроях, як смартфони, комп'ютерні миші, клавіатури, сканери, принтери та цифрові камери.
UTXO
Модель UTXO (англ. Unspent Transaction Output, або ж виходи невитрачених транзакцій) — модель, у якій нові адреси генеруються для кожної транзакції, що робить відстеження походження цих транзакцій складним завданням. UTXO використовується у Біткоїні.
Utility tokens
Utility tokens потрібні лише для надання доступу до товарів або послуг.
V
VC
VC (англ. verifiable credentials — «верифіковані облікові дані») — це відкритий стандарт цифрових даних, що дозволяє надавати інформацію про користувача, яку було перевірено або підтверджено певною довіреною стороною, такою як урядові органи, фінансові установи або сервіси перевірки особистості без розкриття надавачем отримувачу будь-якої іншої інформації про себе.
VPN
(віртуальна приватна мережа)
це послуга, яка дозволяє мати приватне з'єднання під час використання загальнодоступної мережі. VPN часто використовується для приховування вашого місцезнаходження, надаючи приватний шлях між комп’ютером та вебсайтами, які ви відвідуєте в інтернеті.
Це означає, що ваше місцезнаходження не буде видно під час перегляду в інтернеті.
VPN 1
VPN (англ. Virtual Private Network, віртуальна приватна мережа) — це технологія, що створює безпечне та шифроване підключення через публічну мережу, зазвичай інтернет. VPN дозволяє користувачам надсилати та отримувати дані через спільні або публічні мережі, якби їх комп'ютери були прямо підключені до приватної мережі.
VR
VR (англ. virtual reality — віртуальна реальність) дозволяє користувачам відчувати віртуальне середовище так, ніби воно справжнє, часто за допомогою гарнітури.
W
WPA2
WPA2 (англ. Wi-Fi Protected Access 2) — це стандарт безпеки для бездротових мереж, який було введено у 2004 році як покращення попереднього стандарту WPA (Wi-Fi Protected Access). WPA2 використовує більш вдосконалений алгоритм шифрування — AES (Advanced Encryption Standard), який надає кращий рівень безпеки, ніж попередній стандарт WPA.
Web 1
Це так зване перше покоління Всесвітньої мережі, яка була переважно способом доступу та обміну інформацією. Це відносно проста версія інтернету, в якій користувачі могли переглядати статичні веб-сторінки, але не могли взаємодіяти з вмістом цих сторінок або робити свій внесок у нього.
Web 2
Ця версія, також відома як «мережа участі», відноситься до другого покоління Всесвітньої мережі. Нові функції дозволили користувачам легше взаємодіяти з вмістом веб-сторінок і робити внески в нього. Це включало можливість залишати коментарі, створювати та ділитися контентом, створеним користувачами, а також використовувати соціальні мережі.
Web 3
«Семантична мережа» — наступне покоління інтернету. Ця версія зосереджена на тому, щоб полегшити машинам розуміння й інтерпретацію даних і інформації в мережі. Це дозволить створювати нові програми та служби, які можуть використовувати ці дані, щоб надавати користувачам більш персоналізований та інтелектуальний досвід.
Z
Z-звіт
Показує підсумкові суми продажів за зміну та обнуляє їх, вносячи у фіскальну пам’ять PPO. Це також найважливіший звіт за робочу зміну, без якого вона не вважається закритою.