Довідник

Слово дня
Служби визначення місця розташування
служби визначення місцерозташування використовують технології GPS. За їх допомогою користувачі можуть повідомляти про своє фізичне місцезнаходження іншим користувачам через соціальні мережі або програми на мобільному телефоні. Деякі застосунки використовують служби визначення місцерозташування, щоб допомогти користувачам зорієнтуватися в маршруті або знайти різні локації, як-от ресторан чи найближчий банкомат.
А
Аватар
це зображення, що візуально представляє учасників онлайн-чату, соціальної мережі, форумів, ігор тощо.
Б
Баґ
Збій у роботі програми. Ми тестуємо сервіс «Дія» та виправляємо баґи, щоб кожен українець міг скористатися порталом.
Безпека за дизайном
це заходи компанії або установи, які зосереджуються на безпеці й правах користувачів під час дизайну, розробки та впровадження онлайн-продуктів і послуг. Ініціативи мають на меті сприяти підвищенню стандартів безпеки користувачів.
Блог
віртуальний журнал, створений користувачем(-ами) інтернету. Дописи блогу називаються «постами», вони містять текст і зображення та публікуються один за одним у хронологічній послідовності. На сьогодні багато служб новин мають свої блоги та закликають читачів стежити за ними. Блог може мати головну тему, наприклад «Поради з виховання дітей», або містити думки автора про події.
Блокування користувача
дія шляхом зміни налаштувань, завдяки якій один користувач забороняє іншому спілкуватися з ним/нею. Повідомлення від небажаної особи приховуються для користувача.
Браузер
це програма, яка дозволяє користувачам переглядати сторінки в інтернеті та взаємодіяти з інформацією онлайн. До найбільш популярних браузерів належать: Google Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer та Edge.
Біт-Торрент
це спосіб обміну інформацією, який дозволяє користувачам інтернету поширювати та завантажувати контент. Отримати необхідні файли можна від користувачів, які їх поширюють.
В
Вай-фай
це мережева технологія, яка використовує радіохвилі для забезпечення високошвидкісного інтернету та мережевих з'єднань без фізичного провідного з'єднання між відправником та одержувачем.
Вебкамера
це камера, прикріплена до комп'ютера, яка може транслювати фото та відео в режимі реального часу за допомогою інтернету.
Вебсайт або сайт
це місце в інтернеті, де ви можете знайти інформацію, оплатити рахунки, пограти в ігри, поділитися фотографіями та історіями з іншими тощо. Компанії, уряди й окремі люди можуть мати вебсайт. Кожен вебсайт складається з вебсторінок, на яких можуть відображатися текст, зображення, відео та звук.
Вебсторінка
це документ на вебсайті, який можна побачити за допомогою веббраузера. Вебсторінка має індивідуальну вебадресу, або URL-адресу, наприклад www.thedigital.gov.ua або www.google.com.
Вікі, вікіпедія
це інтернет-енциклопедія, тобто група сторінок з інформацією про широкий спектр тем, які різні користувачі можуть вільно додавати та редагувати. Користувачі повинні пам’ятати, що, оскільки вікі відкрита для публічного редагування, сторінки можуть бути вандалізовані та частина інформації може бути недостовірною через неякісне дослідження. Перевірена вікісторінка міститиме посилання на надійні вебсайти та інші джерела.
Вірус
це тип шкідливого програмного забезпечення, призначеного для копіювання та «зараження» комп'ютерних програм. Віруси можуть призвести до пошкодження даних та відмови системи. Віруси часто маскуються як щось інше, щоб їх можна було перенести з одного комп'ютера на інший без відома користувачів.
Вірус-вимагач
це тип шкідливого програмного забезпечення, яке блокує чи обмежує доступ до вашого комп’ютера або файлів і вимагає сплатити викуп шахраєві в обмін на розблокування.
Г
Грумінг
це встановлення дорослими дружніх і довірливих стосунків з неповнолітніми особами через інтернет для вступу з ними в інтимний зв’язок, шантажування та залякування.
Гуглити
Шукати інформацію за допомогою пошукового сервісу Google Загугліть будь-яке запитання, і ви гарантовано знайдете на нього відповідь
Гіперпосилання
це будь-який текст або графік на сайті, який під час натискання на нього переносить на інший ресурс або сторінку в інтернеті. Гіперпосилання часто з'являються у вигляді тексту іншого кольору або з підкресленням.
Гіфка
Це рухлива картинка без звуку у Viber, Telegram, WhatsApp, Facebook Надсилайте гіфки, щоб розвеселити співрозмовника
Ґ
Ґеймер
Активний гравець у комп'ютерні ігри. Ґеймери грають на аматорському та професійному рівні в кіберспорті.
Д
Дайджест
Стислий виклад подій, добірка. А ви вже підписані на щотижневий дайджест новин Мінцифри?
Дарквеб
це колекція вебсайтів, навмисно прихована від пошукових систем. Ці сайти вимагають спеціального програмного забезпечення, конфігурації, шифрування або авторизації для доступу до них. Дарквеб становить дуже маленьку частину дипвебу («глибокої павутини») і зазвичай використовується для незаконної онлайн-діяльності.
Дарксоушл
це обмін інформацією, який не може бути точно відстежений за допомогою вебаналітики, тобто через збір й аналіз даних вебсайту. Може містити посилання на вебсайти в електронній пошті, текстові повідомлення, сервіси прямих повідомлень і застосунки, які пропонує Facebook, Twitter, Snapchat і WhatsApp.
Дипвеб
це частина інтернету, вміст якої не видимий для пошукових систем.
Дипфейк
це надзвичайно реалістичне, хоч і фальшиве, зображення або відео, на якому реальна особа робить чи говорить щось, чого він/вона насправді не робили або не говорили. Дипфейки створюють за допомогою програмного забезпечення, яке спирається на велику кількість фотографій чи записів людини. Дипфейки використовують для створення фальшивих новин, порнографічних відео знаменитостей та шахрайства.
Ж
Жертводорікання
це коли жертва злочину вважається відповідальною за шкоду, якої зазнала. Наприклад, той, хто зазнав насильства через зображення, можливо, ділився своїми інтимними фото з іншою людиною, і це може ставитися особі за провину.
З
Заборонений контент
це контент, який містить зображення сексуального насильства над дітьми; просування або інструктаж з педофільної діяльності; вміст сексуального характеру; безкоштовні, деталізовані та разючі зображення реального насильства; вміст, який підтримує терористичний акт; вміст, що надає детальну інструкцію щодо злочину чи насильства або його сприяння.
Завантаження
перенесення файлу, відео, документа або фотографії з вебсайту на комп'ютер або інший цифровий пристрій.
Закладка/обрані
простір онлайн-закладок, які допомагають знайти потрібну сторінку або вебсайт, коли це знадобиться знову. Веббраузери дозволяють вам виділяти будь-яку сторінку і використовувати ці закладки для переходу на ресурс у будь-який час. Деякі браузери використовують термін «обране» замість терміна «закладка».
Застосунок
це програма для смартфона або планшета, адаптована для роботи на екрані, меншому за комп'ютерний. Деяким мобільним застосункам для роботи необхідний постійний доступ до інтернету.
Зашквар
Ганебний вчинок, що псує репутацію. Наприклад, ляп ведучого під час прямого ефіру.
Згода
юридичне поняття, дія з явно визначеними правилами та наслідками за їх порушення, надається в усній чи письмовій формах. Згода може надаватися, наприклад, на отримання електронних листів та маркетингових матеріалів.
І
Ім'я користувача
це ім'я, яке людина обирає в інтернеті. Коли ви реєструєтесь на сайті ігор або в чаті, вам потрібно створити унікальний ідентифікатор — ім'я користувача, щоб ідентифікувати себе в цьому онлайн-середовищі. Вибір нікнейму замість власного повного імені, наприклад maz123, допоможе захистити вашу приватність.
Інтернет
це глобальна комп'ютерна мережа, яка дозволяє обмінюватися інформацією по всьому світу.
Інтернет-провайдер
це компанія, яка надає доступ в інтернет приватним і бізнес-користувачам за абонентську плату.
Інтернет-шахрайство
це один з видів шахрайства, що передбачає заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою в мережі інтернет. Шахраї в інтернеті найчастіше вводять людей в оману та вимагають у користувачів гроші або доступ до персональних даних.
Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ)
це термін, який використовується для опису всього обладнання і програмного забезпечення, що дозволяє обробляти, зберігати і передавати дані в цифровому форматі.
К
Кетфішинг
це вид шахрайства, коли людина створює вигаданий, несправжній акаунт чи сторінку в соціальних мережах або на сайтах знайомств, як правило, щоб ошукати когось іншого. Часто такі люди вигадують фальшиве минуле, роботу чи друзів, щоб повністю створити нову особистість. Вони входять в довіру, можуть навіть наполягати на романтичних стосунках і потім використовують дані іншого користувача, просять фінансової допомоги чи надіслати інтимні фото.
Кеш
це окремий простір пам'яті комп'ютера для зберігання копій нещодавно відвіданих вебсайтів.
Ключові слова
це слова, які описують основний зміст вебсторінки.
Комент, коментар
Висловлення думок під публікаціями в соціальних мережах Пишіть коментарі під постами у вашій стрічці
Контент
[з англ. наповнення] Інформація на інтернет-ресурсах. Буває фото-, відео- та аудіоконтент.
Користувач
особа, яка користується програмою на цифровому пристрої з підключенням до інтернету або без нього.
Кібербулінг
це використання цифрових технологій, онлайн-контенту або онлайн-спілкування, щоб принизити, переслідувати, залякувати іншого користувача або погрожувати йому.
Кілоґер
це або апаратний пристрій, встановлений на клавіатурі, або шпигунське програмне забезпечення для запису кожного натискання (чи послідовності натискань) на клавіатурі. Кілоґер записує все, що користувач вводить, включно з електронною поштою, іменами користувачів, паролями, номерами кредитних карт та/або банківських рахунків, з метою крадіжки інформації.
Кінцевий користувач
це особа, яка фактично використовує програмне забезпечення або онлайн-сервіс.
Л
Лайкати
Вподобувати публікацію в соціальній мережі Ставте публікаціям лайк, якщо вам сподобався пост
Лайфхак
Корисна порада. Шукайте лайфхаки в пошуковому сервісі Google та YouTube.
Ламер
Недосвідчений користувач комп'ютерних технологій. Синонім до слова «чайник».
Лол
[з англ. гучно регочу] Як використати: пишіть «лол» у відповідь на смішне повідомлення
М
Мейнстрим
Те, що на часі Мейнстримною може стати музика, одяг, субкультура
Мем
Інформація, яка швидко стає популярною в мережі. Це може бути зображення, текст чи курйозне відео. Як використати: діліться мемами, щоб підняти настрій
Мережа
це група комп'ютерів, які можуть взаємодіяти один з одним. Мережа може бути як маленькою (складатися з двох комп'ютерів), так і великою (складатися з мільярдів пристроїв).
Мережевий черв’як
це програма, яка може копіюватись та поширюватись самостійно, без втручання людей. Мережеві черв'яки зазвичай трапляються у файлах, які додаються до електронних листів або миттєвих повідомлень. Як правило, їх можна уникати, не відкриваючи підозрілі електронні листи з вкладеннями або посиланнями, постійно оновлюючи комп'ютерну систему та використовуючи сучасне антивірусне програмне забезпечення.
Меседж
[англ. повідомлення] Cаме так називають повідомлення у соціальних мережах. Меседж може бути текстовим, голосовим, у відеоформаті, як фото, ілюстрація чи навіть смайлик...
Месенджер
Програми для обміну повідомленнями в мережі. Месенджери можна завантажити на смартфон або користуватися ними на компютері. Месенджери дуже популярні у всьому світі, адже в них можна листуватися, дзвонити, ділитися фото і відео, надсилати смішні стикери і смайлики. Найчастіше використовують такі месенджери: Viber, Telegram, WhatsApp, месенджер від Facebook Найчастіше використовують такі месенджери: Viber, Telegram, WhatsApp, месенджер від Facebook
Миттєвий обмін повідомленнями
це відправлення повідомлень з одного комп'ютера або пристрою на інший за допомогою невеликих спливних вікон. Служби миттєвого обміну повідомленнями працюють, як і електронна пошта, для спілкування двох або більшої кількості людей.
Модем/роутер
це електронний пристрій, завдяки якому відбувається підключення комп’ютера до інтернету.
Модератор
це користувач, який має ширші права, порівнюючи зі звичайними користувачами, у деяких соціальних мережах, а також онлайн-чатах чи форумах для перевірки дотримання правил поведінки користувачами. Модератори часто можуть блокувати як окремі коментарі, так і користувачів, дописи яких не відповідають стандартам поведінки.
Міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання
це 15-значний номер, який ідентифікує бездротовий пристрій, наприклад смартфон. IMEI-номер зазвичай розміщений на наклейці всередині пристрою або виводиться на екран після введення комбінації *#06#. Щоб не дозволити користуватися пристроєм у разі його втрати або крадіжки, можна попросити постачальника послуг заблокувати ваш IMEI.
Н
Наклеп
це поширення принизливої, образливої та неправдивої інформації про будь-кого. Наклеп може бути у вигляді текстових повідомлень, фото, мемів і є правопорушенням згідно з українським законодавством.
Насильство заради розваги
це коли будь-хто знімає сцени насильства (бійки, знущання) та поширює цей контент в інтернеті.
О
Онлайн-відчуження
це видалення з груп у соціальних мережах, чатів однокласників, які умисно ігнорують повідомлення від конкретної особи. Це також є проявом кібербулінгу.
Онлайн-форуми
це тематичні ресурси, де люди можуть ставити питання або робити свій внесок в обговорення тієї чи іншої теми, залишивши коментар. Онлайн-форуми допомагають об'єднатися людям зі схожими інтересами в окремі спільноти.
П
Передання голосу через інтернет (VoIP)
це технологія, яка дозволяє передавати голос за допомогою тих самих протоколів або наборів правил, які використовує інтернет. Наприклад, Skype, WhatsApp та Facebook Messenger використовують технологію VoIP для телефонних дзвінків користувачів.
Переносний жорсткий диск
це зовнішній накопичувач, який підключається до порту (точки з'єднання) на комп'ютері часто через USB, оскільки це найпоширеніший тип порту, який використовується в сучасних комп'ютерах. Портативні жорсткі диски можуть зберігати велику кількість даних, завдяки чому користувачі можуть створювати резервну копію або зберігати важливу інформацію та зменшувати заповнене місце на внутрішньому жорсткому диску.
Плагін
це фрагмент програмного забезпечення, який додає функції до повноцінних програм, наприклад, аудіоплагін, який дозволяє веббраузеру відтворювати музику.
Подкаст
це аудіофайл або відеофайл, доступний для завантаження та/або прослуховування онлайн.
Політика конфіденційності
визначає умови організації, ресурсу чи сайту щодо обробки особистої інформації користувачів. Політику конфіденційності часто можна знайти як текстове посилання в розділі колонтитула вебсторінки.
Політика онлайн-безпеки
це створений освітнім закладом (наприклад, школою) документ, де описано норми поведінки щодо використання комп'ютерних засобів, мобільних та інших технологій.
Попсокет
Приклеєний до задньої панелі телефона диск. З ним комфортніше тримати телефон у руках.
Порнопомста
це поширення або погроза поширення інтимних зображень особи з метою нанесення моральної шкоди та/або помсти. Найчастіше відбувається між колишніми партнерами.
Пост
[допис, публікація] Це інформація, яку користувач розміщує публічно у соціальній мережі. Пости можна шерити, коментувати, лайкати, видаляти
Поширення інтимних зображень без згоди
це коли інтимні фотографії або відео поширюються в мережі інтернет без згоди особи, яка зображена на них. Кримінальний кодекс України містить два положення, які захищають комунікаційну приватність особи: статтю 163 («Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер») та статтю 182 («Порушення недоторканності приватного життя»).
Пошукова система
це інструмент, який дозволяє знаходити інформацію в інтернеті. Наразі Google є найпопулярнішою пошуковою системою; є також інші пошукові системи, як-от Bing, Yahoo та ін.
Програми однорангових програм
це програми, які запускаються на персональному комп'ютері чи іншому цифровому пристрої та передають файли, музику чи відео до інших користувачів в інтернеті. Мережі однорангових зв'язків з'єднують окремі комп'ютери для обміну файлами.
Програми однорангових програм
це програми, які запускаються на персональному комп'ютері чи іншому цифровому пристрої та передають файли, музику чи відео до інших користувачів в інтернеті. Мережі однорангових зв'язків з'єднують окремі комп'ютери для обміну файлами.
Програмне забезпечення
сукупність усіх програм на персональному комп'ютері. Сюди входять бібліотеки, онлайн-документи, цифрові носії інформації та ін.
Програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом
програма чи набір програм з вільним доступом до інструментарію, де користувачі можуть читати, вносити зміни (відповідно до ліцензійної угоди) та створювати нові версії програмного забезпечення.
Прокрутка
форма подання інформації, за якої вміст (текст, зображення) рухається вертикально або горизонтально. Таким чином, прокрутка не змінює вмісту, але пересуває інформацію на екрані.
Пропускна здатність
обсяг даних, що може бути відправлений через інтернет-з'єднання. Вимірюється в бітах за секунду (bps) або мегабітах за секунду (mbps). Що вища пропускна здатність, то більша швидкість інтернету, а отже, ви витрачаєте менше часу на завантаження вебсторінок, файлів та буферизацію потокового відео.
Пряма трансляція (стримінг)
це передання аудіо чи відеофайлів через підключений до інтернету комп'ютер або мобільний пристрій у режимі реального часу (онлайн). Глядачі також можуть прослуховувати / переглядати такі файли в режимі реального часу без завантаження.
Р
Рекламне програмне забезпечення
це форма програмного забезпечення, що фіксує онлайн-звички користувача в інтернеті і відображає рекламу.
С
Свайпати
Перегортати від однієї сторіз до іншої Інколи їх буває багато, тому коли стане нудно, сміливо свайпайте далі
Секс-шантаж
це форма шантажу, коли злочинець загрожує розкрити інтимний контент своєї жертви, якщо та не поступиться вимогам злочинців. Зазвичай ці вимоги стосуються грошей, інтимних зображень або сексуальних послуг.
Секстинг
це пересилання особистих фотографій, повідомлень інтимного змісту за допомогою сучасних засобів зв'язку: стільникових телефонів, електронної пошти, соціальних мереж.
Селфі
Автопортрет, зроблений за допомогою камери смартфона
Сервер
це комп'ютер, який надає дані або інформацію іншим комп'ютерам через локальну мережу (LAN) або широку локальну мережу (WAN).
Серфінг в інтернеті
це перехід від вебсторінки до вебсторінки подібно до перемикання каналів на телебаченні.
Скриншот
Знімок екрана комп'ютера чи смартфона Скриншоти зберігаються в галереї смартфона, їх можна шерити
Скіл
[з англ. навичка] Набуте вміння Розвивайте свої цифрові скіли
Служби визначення місця розташування
служби визначення місцерозташування використовують технології GPS. За їх допомогою користувачі можуть повідомляти про своє фізичне місцезнаходження іншим користувачам через соціальні мережі або програми на мобільному телефоні. Деякі застосунки використовують служби визначення місцерозташування, щоб допомогти користувачам зорієнтуватися в маршруті або знайти різні локації, як-от ресторан чи найближчий банкомат.
Смайли, емодзі
Схематичне зображення людського обличчя, предметів, тварин і явищ Додавайте в повідомлення, коментарі, пости
Смартфон
Категорія телефонів, які мають можливості, наближені до комп'ютера
Соціальна мережа
це інтернет-ресурси для спілкування та обміну інформацією, як-от Facebook, Instagram та Twitter.
Спам
це небажані електронні повідомлення, часто комерційного характеру.
Спливні вікна (попап)
це невеликі вікна, які з’являються на передньому плані сторінки браузера. На деяких сайтах вони є елементом служби чату або підтримки.
Спуфінг (підробка повідомлень)
це тактика видавання себе за когось з метою отримання доступу до конфіденційних даних або банківських рахунків. Може містити спуфінг IP-адреси (відправлення повідомлень на комп'ютери з використанням IP-адреси довіреного джерела), email-спуфінг (підробка заголовка листів для маскування справжнього відправника) та інші.
Стикер
Це статична картинка у Viber, Telegram, WhatsApp, Facebook Надсилайте стикери, щоб яскравіше виразити емоції
Сторіз
Тимчасові пости, що зникають через добу після публікації Додавайте у сторіз Instagram та Facebook фото чи короткі відео
Стрім
Прямий ефір в Інтернеті. Стримте в Instagram і Facebook.
Т
Тег (затегати)
це слово або група слів, що використовується для опису та категоризації зображення, статті чи відео в інтернеті. Позначення тегом дозволяє знайти необхідне пізніше за допомогою пошукової системи. Теги зазвичай застосовують на вебсайтах і в службах соціальних мереж, але також можуть використовувати для іншого онлайн-контенту.
Тред
це серія повідомлень у дискусії з однієї теми. Складається з оригінального повідомлення та подальших відповідей / коментарів на нього. У треді люди можуть відповідати як на оригінальне повідомлення, так й одне одному. Треди досить поширені у Twitter.
Тренд
Тенденція. Тренд 2023 — навчатися цифрової грамотності
Тролити
Глузувати, підколювати, провокувати конфлікт у мережі.
Тролінг
це тип спілкування між користувачами, навмисне написання свідомо провокаційного коментаря або посту в очікуванні реакції інших користувачів на це. Публікація чи коментар можуть бути націленими на людину через її расу, релігію, етнічну належність, стать, сексуальну орієнтацію або бути дискримінаційними через інші причини.
Троянські програми (трояни/троянці)
це тип програми, який часто має вигляд справжнього під час завантаження, але насправді використовується кіберзлочинцями, щоб отримати доступ до вашого пристрою. Вони можуть шпигувати за пристроєм або впливати на його продуктивність, а також красти або пошкоджувати приватні дані.
Ф
Файли кукі
це невеликий файл, який створюється вебсайтом під час відвідування та надсилається на комп'ютер користувача. Кукі дозволяють вебсайтам відстежувати ваші відвідування та активність, що може приносити користь. Наприклад, якщо ви робите покупки онлайн, файл кукі може зберігати товари у вашому кошику.
Фактчекінг
це перевірка сумнівних фактів та новин, яка має на меті виявити невідповідності між цими фактами та дійсністю.
Фейк-новина
це неправдива інформація, створена в такий спосіб, що має вигляд достовірного новинного репортажу.
Флешмоб
Запланована масштабна акція. Бувають онлайн- та офлайн-флешмоби.
Фільтр
це спосіб управління доступом до онлайн-контенту. Наприклад, фільтр може обмежити доступ до інтернету в певний час доби або обмежити вид контенту, який користувачі можуть переглядати. Наприклад, функція Батьківського контролю дозволяє застосувати фільтрування забороненого контенту.
Фішинг
це один з видів інтернет-шахрайства, метою якого є отримання даних користувачів: персональних даних, банківської інформації тощо. Фішингові дії часто змушують користувачів самостійно розкривати свої конфіденційні дані, наприклад, надсилають електронні листи з пропозиціями підтвердити реєстрацію облікового запису, що містять посилання на вебсайт в інтернеті, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайн відомих ресурсів.
Х
Хайп
Робити щось на публіку, провокуючи скандал
Хакер
це особа, яка «зламує» комп'ютерні системи, тобто намагається отримати доступ, щоб порушити їх роботу, вкрасти інформацію чи вчинити незаконні дії.
Хейтер
[з англ. ненависник] Хейтери безпідставно критикують інших та лишають гнівні коментарі під постами.
Хештег
це слово або фраза, що починається із символу #. За допомогою хештегу легко ідентифікувати повідомлення на певну тему в соціальних мережах, зокрема в Instagram чи Twitter. Хештеги дозволяють людям легко знаходити і відстежувати цікаві для них теми.
Хмарні обчислення
це технологія, завдяки якій доступ до даних та програм здійснюється онлайн без фізичного завантаження в пам’ять комп’ютера. Хмарна технологія зберігає дані та програми на своєму сервері, звідки вони надходять до користувача.
Ч
Чат
це сервіс, де люди спілкуються між собою швидкими повідомленнями в режимі реального часу. Чат може бути розміщений як на сайті, так і в окремому застосунку. До чату можуть приєднатися лише зареєстровані користувачі. Повідомлення, які користувачі публікують, можуть переглядати всі учасники чату.
Челендж
[з англ. виклик, завдання] Можна кидати челендж самому собі або іншим (Ice Bucket Challenge).
Ш
Шерити
Надсилати іншим користувачам певну інформацію в мережі: дописи, сторіз, відео, фото Шерте публічно на свою сторінку або приватно — в особисті повідомлення
Широкосмугове з'єднання
це доступ до інтернету з високою швидкістю передання даних за кількома каналами одночасно. Надається провайдерами через мережі оптоволокна, технології ADSL\DSL або бездротову інфраструктуру.
Шкідлива програма
це програмне забезпечення, яке шляхом обману пропонує вам встановити застосунок, що дозволяє шахраям отримати доступ до персональних даних. Шкідливі програми також можуть відстежувати ваші дії, збирати про них інформацію та передавати третім особам.
Ю
Юзер
Користувач комп'ютерних технологій. Навчайтеся цифрової грамотності та ставайте досвідченими юзерами.
A
ADSL
(асиметрична цифрова абонентська лінія) спосіб доступу до інтернету, який дозволяє обмінюватися більшою кількістю даних, порівнюючи зі стандартом DSL (цифрова абонентська лінія). Перевага технології полягає в різних швидкостях приймання та передання даних. Для користувача це зручно тому, що зазвичай обсяг інформації, яка отримується з інтернету, набагато більший ніж та, що надсилається до нього.
B
Bluetooth
це бездротова мережева технологія, що дозволяє передавати дані між пристроями, які розміщені поруч, але фізично не з'єднані: наприклад, між смартфоном і ноутбуком або між смартфоном і бездротовими навушниками.
G
GPS
(глобальна система позиціонування) це система навігації по всьому світу, що використовує супутники для точного визначення місцерозташування. GPS необхідний для роботи сервісів, заснованих на визначенні місцерозташування.
U
URL
(uniform resource locator) це єдиний локатор ресурсів, що є цифровою адресою файлу чи вебсторінки.
USB
(Universal Serial Bus) це технологія, яка дозволяє підключити зовнішній електронний пристрій до комп'ютера. USB використовують здебільшого на персональних комп’ютерах, але також вони трапляються на таких пристроях, як смартфони, комп'ютерні миші, клавіатури, сканери, принтери та цифрові камери.
V
VPN
(віртуальна приватна мережа) це послуга, яка дозволяє мати приватне з'єднання під час використання загальнодоступної мережі. VPN часто використовується для приховування вашого місцезнаходження, надаючи приватний шлях між комп’ютером та вебсайтами, які ви відвідуєте в інтернеті. Це означає, що ваше місцезнаходження не буде видно під час перегляду в інтернеті.